Przekroczenie norm pyłu PM 10 w Piotrkowie i Radomsku w piątek 27 grudnia– informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi. Zagrożenie obejmuje: Piotrków Trybunalski – centrum miasta, teren zwartej zabudowy, Radomsko – obszar zabudowany, centrum miasta, część środkowo-południowa, środkowo-zachodnia.
Piotrków Trybunalski należy do najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Są różne w tej sprawie badania, jednak niezależnie od źródła i metodologii… sprawy mają się źle. I nie chodzi tu tylko o suche liczby i wskaźniki, ale o miarodajne alarmujące dane dotyczące zachorowań, liczby alergii i w końcu średniej długości życia mieszkańców naszego miasta.
Piotrków Trybunalski znalazł się na 3. miejscu miast najbardziej zanieczyszczonych drobnymi pyłami PM2.5 według raportu Europejskiej Agencji Środowiska za lata 2021-2022. W pierwszej dwudziestce rankingu znalazło się aż 12 polskich miast.
Sytuacja jest zła, a może być jeszcze gorzej. W kilku miejsca województwa łódzkiego, w tym również w Piotrkowie, prognozowane jest wysokie stężenie pyłu PM10. Mieszkańcy otrzymali już Alerty RCB w tej sprawie.
Zimą normy powietrza w polskich miastach przekraczane są nawet kilkukrotnie (dane: Airly, GIOŚ). Pytanie zatem nie czy, a czym oczyszczać powietrze w mieszkaniu?
Do końca marca gminy będą mogły zgłosić do WFOŚiGM chęć podpisania porozumień ws. programu "Czyste powietrze" - poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska. Dzięki temu mogą skorzystać z podwyższonej refundacji kosztów za złożone wnioski.
Program wymiany pieców z gminnym dofinansowaniem – to pomysł władz gminy Rozprza na poprawę jakości powietrza i zmniejszenie ilości smogu, wydobywającego się z kominów. Przez trzy lata mieszkańcy otrzymaliby możliwość ubiegania się o zwrot części kosztów wymiany pieców.
Tegoroczna zima oraz towarzyszący jej tradycyjnie smog dają się we znaki piotrkowianom. W ostatnich dniach wszystkie czujniki rozlokowane w mieście wskazywały przekroczenie norm pyłów zawieszonych - nawet kilkukrotne. Działo się tak między innymi przy ulicy Broniewskiego, gdzie stężenie pyłów zawieszonych PM 10 wyniosło 129 uq/m3 (257% normy), a pyłów PM 2,5 aż 88 uq/m3 (351% normy).
Krakowscy medycy przeprowadzili pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog i udowodnili istnienie alergii na pył zawieszony. W przeciwieństwie jednak do innych rodzajów alergii – w tej na smog nie ma odczulania.
46 proc. badanych uważa, że zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem w ich miejscu zamieszkania, w dużych miastach ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 72 proc. - wynika ze styczniowego ekobarometru Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research.