TERAZ15°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

W Radomsku chcą zawiesić budżet obywatelski, by zaoszczędzić na walkę ze smogiem. W Piotrkowie Trybunalskim też powinni?

wt., 28 stycznia 2020 08:44
Możliwość zawieszenia budżetu obywatelskiego bierze pod uwagę prezydent Jarosław Ferenc, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze chciałby przeznaczyć na walkę ze smogiem. W Piotrkowie Trybunalskim takie rozwiązanie nie jest możliwe. Dlaczego?
Zdjęcie

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Pomysłowi zawieszenia radomszczańskiego budżetu stanowczo sprzeciwia się Magdalena Spólnicka, która 5 lat temu, jako ówczesna radna, przekonała pozostałych radnych i władze miasta, że taka inicjatywa jest w Radomsku potrzebna. Od momentu wdrożenia budżetu, zgłoszono 150 projektów, 121 poddano pod głosowanie, a 46 wybrano do realizacji. - Nie można tego marnować na rzecz innych działań - mówiła w rozmowie z reporterami telewizją ntl Magdalena Spólnicka.

 

Przekonać radnych spróbuje prezydent Jarosław Ferenc, jednak zdaje sobie sprawę z tego, że łatwo nie będzie. Jeśli mu się uda, w budżecie miasta pozostanie 1 milion 300 tys zł, które zamierza przeznaczyć na walkę ze smogiem. Zawieszenie budżetu obywatelskiego miałoby potrwać kilka lat. Później idea wróciłaby do łask. Tymczasowa rezygnacja z realizowania tego przedsięwzięcia jest możliwa, ponieważ Radomsko nie jest miastem na prawach powiatu, które ustawowo taką inicjatywę muszą realizować. Z takiego rozwiązania nie mógłby więc skorzystać piotrkowski samorząd.

 

Jak finalnie zakończy się sprawa zawieszenia budżetu obywatelskiego w Radomsku? Decyzje mają podjąć trzy strony: władze miasta, radni i mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych.

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 23

    ~Iiiiii (gość)

    29.01.2020 09:00

    Pompy ciepła, fotovoltaika.
    Z energią jest ten problem, że potrzeba jej w ilości ciągłej - dzień i w nocy.
    Ludzie tego nie rozumieją, nie wiedzą albo nie chcą wiedzieć i udają. Później się mówi, że jest bank mocy do odebrania z elektrowni. A ta elektrownia działa na na węglu.

    Później tacy użytkownicy fotowoltaiki czy pomp ciepła z dofinansowania czekają pierwszych awarii elektroniki lub kompresorów. I znika uśmiech z twarzy. Bo to są tysiące. A elektrownia węglowa dalej musi ich ogrzewać.

    Dla mnie wszystkie te ruchy są ruchami pozorowanymi. Nie mają znamion działań systemowych i przemyślanych.

    Było tak:
    - węgiel, miał, ekogroszek, olej opałowy, gaz, prąd, solary, panele słoneczne.

    Trzeba byłoby inaczej zorganizować świat - granice między państwami z pełnym dostępem do stref równikowych i podzwrotnikowych. Wtedy możemy zastanawiać się nad organizacją źródeł energii i stawiać na światło. Bez tego jesteśmy skazani na własne elektrownie z węgla lub atomu albo będziemy tak bogaci, że będziemy kupować energię od sąsiadów. Ale to może okazać się zgubne bo inni mogą przelicytować.


    ~gość (gość)

    29.01.2020 00:27

    Ja to mam dobrą radę dla ekologicznych odciąć prąd do domu, wodę bo pompy też na prąd , pozbyć się samochodu, ubrań przestać jeść nie grzać domu, po takim eksperymencie to albo im przybędzie rozumu i się uspokaja albo umrą i normalni ludzie będą mieli spokojniejsze życie


    ~Juzek (gość)

    28.01.2020 22:57

    W sumie można robić edycje co 2 lata. Jeszcze niedawno z budżetu obywatelskiego non stop powstawały boiska dla szkół itd. No fajnie, ale to inna kasa powinna być na to. Drugą grupę realizacji stanowią plenerowe siłownie. Łączy je wspólny mianownik. Pustka. Ilekroć jestem w pobliżu jakiejś takiej siłki to nikogo na niej nie ma. Chyba ludziska nie chowają się przede mną ?
    A walka ze smogiem? Dla takiego miasta jak Piotrków powinien to być priorytet. Niestety jest kiepsko, a walka ze smogiem w Piotrkowie jest tylko na papierku. Ludzie palą różnymi syfami, śmieciami itd. i nic. Dobrze, że w tym roku jest ciepła zima, więc ludzie nie palą tak mocno.


    ~gość (gość)

    28.01.2020 16:14

    Nie trzeba z niczego rezygnować. Wystarczy jeśli Urząd Miasta pozyska z RPOWŁ 100% dofinansowania na nowe piece lub pompy ciepła dla mieszkańców.


    ~ciąg kominowy (gość)

    28.01.2020 14:32

    Prawo fizyki mówi- ciepłe powietrze unosi się do góry /jak może i nie postawiono mu przeszkód/, a zimne spływa w dół, bo jest cięższe.


    reklama

    Dla Ciebie

    15°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio