Według sprawozdania Europejskiej Agencji Środowiska najbardziej zanieczyszczonymi miastami Unii Europejskiej były w badanych latach Slavonski Brod w Chorwacji przed Nowym Sączem oraz właśnie Piotrkowem Trybunalskim.
Pył drobny (PM2,5) jest jednym z najbardziej szkodliwych czynników zanieczyszczenia powietrza, co wciąż stanowi największe zagrożenie środowiskowe dla zdrowia Europejczyków (wyprzedzając takie czynniki, jak narażenie na hałas, chemikalia i fale upałów). To przyczynia się do zapadania na choroby przewlekłe i przedwczesne zgony związane ze złą jakością powietrza - zwłaszcza w miastach i obszarach zurbanizowanych.
Pył PM2.5 dociera do pęcherzyków płucnych a nawet penetruje do naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu, stąd jest równie szkodliwy dla układu oddechowego jak i układu krążenia. Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła. Osoby cierpiące na choroby serca i płuc, osoby starsze i dzieci uważa się za bardziej podatne na szkodliwe działanie pyłu zawieszonego. Zagrożone są także osoby aktywne fizycznie. Wysiłek fizyczny powoduje, że oddychamy szybciej i głębiej wdychając jednocześnie więcej szkodliwych cząstek. W przypadku osób starszych badania dowodzą, iż wysoki poziom pyłu zawieszonego jest związany ze zwiększeniem ryzyka hospitalizacji, a nawet zgonu z powodu chorób płuc i chorób sercowo-naczyniowych - czytamy w komunikacie IMGW.
Poziom smogu w Polsce jest sprawdzany za pomocą ciągłych pomiarów. Ta codzienna analiza pozwala stwierdzić jakie w danym dniu mamy stężenie zanieczyszczenia powietrza. Pomiary prowadzone są na stacjach monitoringu jakości powietrza, których w Polsce mamy 286.
Jeśli chodzi o pyły PM2.5, to są to cząstki o średnicy do 2,5 mikrometra. One są bardzo drobne. My zajmujemy się m.in. badaniem go pod względem zawartości. Sprawdzamy ile jest w nim metali ciężkich, takich jak arsen, kadm, nikiel czy ołów oraz węglowodorów
aromatycznych, takich jak na przykład benzoafiren - mówi
- Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Zgodnie z najnowszymi szacunkami EEA co najmniej 253,000 przedwczesnych zgonów w Europie w 2021 r. było związane z narażeniem ludzi na oddychanie powietrzem zanieczyszczonym pyłem drobnym (PM2,5) o stężeniu przekraczającym zalecaną przez WHO wartości 5 µg/m3.
Stężenie PM10 także zbyt wysokie
Przyzwyczailiśmy się, że powietrze jest złe w Małopolsce, czy na Śląsku. W województwie łódzkim także nie mamy jednak powodów do zadowolenia. Źle jest choćby w Piotrkowie. Tu analizę zanieczyszczenia pyłem PM10 prowadzi m.in. Polski Alarm Smogowy.
Chociażby spoglądając na stację pomiarową, która znajduje się w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Krakowskie Przedmieście, mamy bardzo wysokie stężenia zawieszonych pyłów. 1 grudnia odnotowano stężenie sięgające 270 µg/m3. Przypomnę, że norma dobowa wynosi 50 µg/m3. Co ciekawe, stężenie pyłów zawsze rośnie mniej więcej o tej samej godzinie, czyli między 20 a 22. Jest to typowy zimowy szczyt zanieczyszczenia powietrza, kiedy ludzie palą w piecu, dorzucają węgla - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Komentarze 105
15.12.2023 11:19
No właśnie! Już dawno chciałam ten temat poruszyć na tym portalu u wreszcie doczekałam się tej możliwości. Otóż mam pytanie do rządzicieli Piotrkowa: dlaczego jedyna w tym mieście stacja pomiarowa nie bada tego najgroźniejszego zanieczyszczenia dla zdrowia pyłów PM 2,5? Czy dlatego, że nie chcecie Państwo straszyć mieszkańców Piotrkowa, bo wątpię, aby była inna przyczyna. Chciałabym tutaj otrzymać odpowiedź na to pytanie.
14.12.2023 17:36
Brawo I piętro UM!
13.12.2023 10:20
A wystarczy popatrzeć na kominy domów. Ludzie palą czym chcą, żadnej kontroli. Wychodzę rano z psem już powietrze zanieczyszczone, skąd? Z jednego tylko komina przy ul. Stodolnianej. Następny truciciel przy ul. Parkowej, dalej - przy ul. Próchnika, następny przy ul. Słowackiego na terenie PKP. Duże osiedla domów jednorodzinnych to samo. Po co nam taka władza, która pozwala truć swoich mieszkańców. Czy ktoś widział te osławione drony, które mierzą poziom zanieczyszczenia powietrza? Jakieś nagłośnienie o ilości ukaranych trucicieli? Cisza.
Pozdrawiam. Zdrowych świąt i czystego powietrza.
12.12.2023 19:00
W Piotrkowie ciepłownie na gazie.Autobusy elektryczne.Blokowiska nie kopcą. Zakładów opalanych węglem nie ma czyli dziękować możemy Bełchatowowi. Chyba że ci co tak mocno szkalują Prezydenta a przy tym tak się mocno napinają że ich rury wydechowe tak zanieczyszczają to miasto
12.12.2023 08:00
Brawo Krzysztof i ekypa improwizatorów ! Należy się nagroda, że nie jesteśmy na pierwszym miejscu !