TERAZ18°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Sondaż: 46 proc. Polaków uważa, że tam gdzie mieszka, smog jest poważnym problemem

PAP
PAP wt., 2 lutego 2021 07:29
46 proc. badanych uważa, że zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem w ich miejscu zamieszkania, w dużych miastach ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi 72 proc. - wynika ze styczniowego ekobarometru Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research.
Zdjęcie
Autor: fot. pixabay.com / Pixource

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Zgodnie z badaniem, 15 proc. Polaków twierdzi, że smog jest bardzo poważnym problemem w miejscu ich zamieszkania, a dla 31 proc. zanieczyszczenie powietrza jest dość poważnym problemem. 21 proc. respondentów nie widzi w tym problemu (14 proc. wskazało na odpowiedź +niezbyt poważnym+, a 7 proc. że w ogole nie widzi tego problemu). 33 proc. ankietowanych nie miało na ten temat zdania.

 

Sondaż wykazał, że zdecydowanie bardziej na problem smogu są uczuleni mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Dla 37 proc. badanych smog w ich mieście to bardzo poważny problem, a dla 35 proc. dość poważny. Znacznie mniej osób, bo 8 proc. uważa, że zanieczyszczenie powietrza niezbyt im grozi, a problemu nie widzi 4 proc. osób. Nie miało zdania w tej materii 16 proc. ankietowanych.

 

W porównaniu do październikowego badania, styczniowe dane wykazują wzrost liczby osób, które widzą problem smogu w miejscu ich zamieszkania.

 

W styczniowej edycji ekobarometru na najczęstszy skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem, ankietowani wskazywali podrażnienie gardła, krtani i tchawicy (29 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się: podrażnienie spojówek (27 proc.), ciągłe zmęczenie (27 proc.), czy spadek wytrzymałości na wysiłek (19 proc.). Żadnych negatywnych efektów smogu nie zauważyło 43 proc. badanych.

 

Ankietowani odpowiedzieli również na pytanie jak chronią się przed zanieczyszczeniem powietrza. 22 proc. z nich wskazało, że w domu bądź mieszkaniu ma rośliny oczyszczające powietrze. Kiedy jest duży smog w domu pozostaje 24 proc. badanych, a 23 proc. osób unika aktywności fizycznej na powietrzu. 15 proc. respondentów wskazało, że ma oczyszczacz powietrza w domu, 17 proc. używa masek filtrujących zakładanych na twarz, a 14 proc. regularnie sprawdza wskaźnik zanieczyszczenia powietrza. Żadnych działań ochronnych nie podejmowało 39 proc. badanych.

 

Projekt ekobarometr to cykl badań poświęcony analizie aktualnych postaw i nastrojów polskich konsumentów wobec szeroko pojętej ekologii obecnej w różnych sferach codziennego życia. Ostatnie badanie zostało wykonane w dniach 19-20 stycznia na próbie 1 tys. osób. (PAP)

 

autor: Michał Boroń

Reklama

Podsumowanie

    reklama

    Komentarze 21

    ~??? (gość)

    03.02.2021 12:28

    A co na to psy?


    ~I cyk (gość)

    03.02.2021 10:51

    Zero przemysłu, wiele aut na gazie, mniej kopciuchów a tu dalej temat smogu... Czyżby Koronka zainteresowanie traciła???


    ~starszy butowy (gość)

    02.02.2021 17:31

    A to teraz fakty ustala się na podstawie ankiet?


    ~Mnie nikt nie pytał. (gość)

    02.02.2021 13:42

    Kolejny temat zastępczy. Problemem jest niezdrowa żywność, brak transportu zbiorowego, nadprodukcja sztucznych opakowań, wysokie opłaty za śmieci, bardzo niskie zarobki itp.


    ~gość_gość (gość)

    02.02.2021 13:30

    Ludzie jaki smog jak już nie ma polskich hut odlewni fabryk z tych piecyków to śmiech , a Ci co mówią o prądzie i ogrzewaniu to co prąd bierze się że spalania tak samo auta elektryczne no przecież żeby doładować no ja już nie wiem jak mam tłumaczyć disle im źle no ja już nie wiem że ludzie nic nie myślą


    reklama

    Dla Ciebie

    18°C

    Pogoda

    Kontakt

    Radio