Zimą niektórzy z nas decydują się na zakup maseczki antysmogowej, która ma chronić przed zanieczyszczeniami. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie wyroby posiadają odpowiednie właściwości ochronne.
Pracownicy Inspekcji Handlowej odwiedzili 12 hurtowni i sklepów (w 9 województwach) zajmujących się dystrybucją półmasek filtracyjnych. Wśród 10 modeli skontrolowanych masek inspektorzy wykryli nieprawidłowości w aż pięciu przypadkach. Na razie prezes UOKiK wszczął jedno postępowanie w sprawie półmaski niezgodnej z wymaganiami. W kolejnym przypadku przedsiębiorca odwołał się od decyzji Inspekcji Handlowej zakazującej sprzedaży jego wyrobu.
Decydując się na zakup maski antysmogowej, warto zapoznać się z instrukcją użytkowania, odpowiednio dobrać rozmiar i zadbać o jej konserwację. Poza tym przed nabyciem produktu, należy zapoznać się ze skrótami, które widnieją na samej masce lub jej opakowaniu. Poniżej prezentujemy ich znaczenie:
CE – oznacza, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Nie kupuj maski bez takiego oznakowania;
FFP1, FFP2, FFP3 – wskazuje klasę ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3;
NR – półmaska jednorazowego użytku. Nie należy nosić jej dłużej niż 8 godzin;
R – półmaska wielokrotnego użytku;
D – Wybierz produkt z tym znakiem, jeśli planujesz przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu domu.