Trzysta złotych - tyle może otrzymać osoba, która zaopiekuje się bezdomnym psem z gminy Moszczenica. Taka propozycja padła od wójta gminy Marcelego Piekarka. Gmina szuka pomysłu, jak rozwiązać kosztowny problem bezdomnych zwierząt.
Za zabranie zabitej sarny z jezdni czy poroży z czaszką grozi kara pieniężna. Za wypalanie traw przy lesie można nawet pójść do więzienia. Jeśli do lasu zabierzemy psa i puścimy go bez smyczy, możemy dostać nawet 5 tys. zł grzywny. O tym, czego jeszcze nie wolno robić w lesie, opowiada przedstawiciel Państwowej Straży Łowieckiej.
Ponad 7 tys. na terenie województwa łódzkiego i ponad połowa z tej liczby na terenie byłego województwa piotrkowskiego. Tyle wnyków jako dowodów kłusownictwa znaleziono w tym sezonie na naszym terenie. To o ponad połowę mniej niż w latach ubiegłych. Nie jest to jednak powód do radości, bo problem kłusownictwa nie zmalał. Zmieniły się tylko metody polowań na zwierzynę. Na te mniej wykrywalne...
W Szkole Podstawowej Nr 8 w Piotrkowie w ramach programu edukacyjnego zleconego piotrkowskiego oddziałowi TOZ przez Urząd Miasta odbyło się spotkanie z uczniami, podczas którego pokazano im jak prawidłowo opiekować się zwierzakami.
247 pokąsań ludzi przez różne zwierzęta zgłoszonych zostało w tym roku do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie. 40 osób zostało poddanych szczepieniom przeciw wściekliźnie. Najczęściej gryzły psy, ale zdarzały się też inne zwierzęta, np. jeże.
Niedożywione, brudne, pokaleczone, zarobaczone, zaniedbane - taki obraz szczurów rasowych z mieszczącej się w Gorzkowicach hodowli pani Pauliny przedstawił nam wolontariusz z krakowskiej fundacji Ogony.
Zbliża się sezon szczepienia lisów. W najbliższy weekend nad lasami w całym województwie będą zrzucane odpowiednie szczepionki. Mają one uchronić zwierzęta przed wścieklizną.
Malutkie kocięta z bełchatowskiego Schroniska dla zwierząt przy ul. Zdzieszulickiej potrzebują pilnej pomocy.
Od kilku lat na terenie całego kraju, między innymi w powiecie piotrkowskim, trwa akcja zwalczania choroby Aujeszkiego u świń, której podstawą prawną jest Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z marca 2008 r.
150 kg karmy dla psów, blisko 30 kg karmy dla kotów, kilkadziesiąt kilogramów makaronu, kaszy i ryżu przekazali piotrkowianie na rzecz piotrkowskiego schroniska dla bezpańskich zwierząt.