Życie ludności cywilnej zamieszkującej nasze miasto było bardzo trudne już od pierwszych dni września 1939 roku. Miasto w wyniku działań wojennych było kilkukrotnie bombardowane, a w dniach 4-6 września w okolicy rozegrała się bitwa pod Piotrkowem. Niestety po zakończeniu regularnych walk, cywilom wcale nie było łatwiej. Życie piotrkowian pod niemiecką okupacją opisuje dr Małgorzata Piotrowska. Zapraszamy do lektury pierwszej części jej tekstu.
"Już w pierwszych dniach okupacji wprowadzono godzinę policyjną oraz zakaz spotykania się w większym gronie osób. Niemiecki okupant szybko zadbał również o unicestwienie wszelkich przejawów życia kulturalnego polskich mieszkańców Piotrkowa" - pisze w drugiej części tekstu poświęconego życiu piotrkowian pod okupacją dr Małgorzata Piotrowska.
Bieda i głód - to największe problemy, z którymi musieli mierzyć się piotrkowianie w czasie niemieckiej okupacji. Wynikały one m.in. z niedostatecznego zaopatrzenia miasta w liczne towary, a także reglamentacji artykułów spożywczych wprowadzonej już 1939 roku. O tym, jak mieszkańcy miasta radzili sobie z codziennymi trudnościami dowiecie się z trzeciej, ostatniej części opowieści o życiu w okupowanym Piotrkowie.
17 września 1939 roku ZSRR wbił nóż w plecy, walczącej od ponad dwóch tygodni z hitlerowskim najeźdźcą, II Rzeczypospolitej. Tego dnia wojska radzieckie wkroczyły na wschodnie granice Polski. Wydarzenia te upamiętniono w piątek (17.09) w Piotrkowie.
Jak co roku wszyscy, którym bliska jest pamięć o poległych w 1939 r., zebrali się 5 września u stóp pomnika na Górach Borowskich, by uczcić walczących w obronie Ojczyzny. Dzień wcześniej uroczystości upamiętniające żołnierzy Września odbyły się także w Grocholicach.
Bracia Maciołek, czyli właściciele piotrkowskiej firmy Ares, mieszczącej się po sąsiedzku z nieistniejącą Masarnią Bieniek, wygrali przetarg na zakup nieruchomości po zlikwidowanym przedsiębiorstwie przy ul. Twardosławickiej. Po otwarciu ofert przed Sądem Rejonowym w Piotrkowie, okazało się, że zaproponowali oni trochę ponad 5 mln złotych i była to najwyższa oferta jaka wpłynęła do syndyka masy upadłościowej.
Według naukowców z unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus, tegoroczne lato w Europie było rekordowo ciepłe. Pobito, choć nieznacznie, rekordy temperatur z 2010 i 2018 roku
W ostatnim tygodniu sierpnia odbędzie się 16. Piotrkowska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Pątnicy w drodze spędzą trzy dni. Na wyjazd można się zapisać jeszcze do końca tygodnia.
34,3 C – to tegoroczny rekord najwyższej temperatury w Polsce. Padł w środę w Sulejowie. Do historycznego wyniku wszechczasów, 36,1 w Słubicach jeszcze trochę zabrakło.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2-stopnia przed upałami dla większej części kraju, a także najwyższego 3-stopnia przed burzami z gradem dla całego województwa łódzkiego. Intensywne opady, połączone z porywistym wiatrem, a nawet trąbami powietrznymi mogą wystąpić od godziny 13:00 w środę do czwartkowego poranka.