We wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł. Grzegorz Lorek, poseł PiS z okręgu piotrkowskiego, wzywa pozostałych posłów ziemi piotrkowskiej, aby opowiedzieli się za Krajowym Planem Odbudowy.
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Piotrków Trybunalski zaprasza do udziału w konkursach on-line „Co wiesz o Unii Europejskiej?” Polska jest w UE od niemal 17 lat. Wszyscy wiemy już dużo na temat naszej obecności w strukturach UE. Może warto jednak sprawdzić aktualność swojej wiedzy!
Z praktycznego punktu widzenia wymiana handlowa pomiędzy państwami UE niewiele różni się od krajowych transakcji. Handel międzynarodowy w Unii Europejskiej nie obciążony jest opłatami celnymi, czy też żadnymi innymi dodatkowymi obowiązkami jak np. odprawy celne. Firmy, które w ramach swojej działalności gospodarczej dokonują wewnątrzwspólnotowych nabyć / dostaw mogą być jednak zobowiązani do ich wykazania w systemie statystycznym Intrastat, który zostanie dokładnie opisany w niniejszym artykule.
Europejski Komitet Regionów (KR) powołał grupę kontaktową z Wielką Brytanią, której celem jest podtrzymanie komunikacji między samorządami z UE a brytyjskimi miastami, regionami i zdecentralizowanymi organami administracji. W skład grupy weszła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Niewykluczone, że w ciągu najbliższych kilku lat zostanie przywrócone połączenie kolejowe Piotrków - Bełchatów. PKP Polskie Linie Kolejowe opracowuje listę potencjalnych projektów.
Bełchatów będzie mógł skorzystać z przyjętego przez Parlament Europejski programu „Zielony ład”. To oznacza duże pieniądze dla Polski, ale i likwidację kopalń zarówno węgla kamiennego, jak i brunatnego. Na to musimy być przygotowani – podkreśla europoseł z Łódzkiego Marek Belka.
Wszystko wyjaśni się w grudniu, gdy rozstrzygnięte zostaną przetargi na wykonanie tych inwestycji. Wtedy dowiemy się, jakie środki są na to potrzebne. Jeśli okaże się, że oferty przekroczą 15 milionów złotych, czyli więcej niż unijne dofinansowanie i kwota zarezerwowana na ten cel w budżecie gminy, inwestycje staną pod znakiem zapytania.
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konferencji "15 lat Polski w Unii Europejskiej - 15 lat funduszy europejskich", którą zorganizowano w środę w mediatece w Piotrkowie. Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych osiągnięć regionu łódzkiego jako beneficjenta środków unijnych, a jednocześnie promocja funduszy i ich rezultatów wśród mieszkańców. Od 2004 roku do naszego województwa trafiło już 45 miliardów złotych.
Podczas VII Sesji Rady Gminy Wola Krzysztoporska rajcy postanowili, że unijna flaga nie będzie wywieszana w jednym z pomieszczeń Urzędu Gminy. Czerech radnych zagłosowało za, trzech wstrzymało się od głosu, a sześciu zagłosowało przeciwko, co oznacza, że radni większością głosów zdecydowali, żeby flagi nie umieszczać. Sprawą zainteresowały się nawet media ogólnopolskie. W środę konferencję prasową w tej sprawie zorganizowali przed UG Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miasta Łodzi oraz Paweł Kowalczyk, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Do godziny 21 potrwają wybory do Parlamentu Europejskiego. Wybierzemy 52 naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim.