2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. We wszystkich polskich miastach o tym fakcie przypominają nam właśnie biało-czerwone flagi, powiewające na wielu ulicach, budynkach czy masztach. Podobnie jest w Piotrkowie Trybunalskim. Tu, w towarzystwie polskich barw, często zauważymy też chorągwie Unii Europejskiej i samego miasta.
Nad piotrkowskim Słoneczkiem powiewa ponownie biała, a nie czerwona flaga. Sanepid po kolejnym przebadaniu próbek wody zniósł uprzednio wprowadzony zakaz.
Dzień Flagi RP to polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Ludzie od wieków mieli potrzebę głoszenia innym swoich idei i przesłań na różnorodne sposoby. Jednym z rozwiązań, które są z nami od wielu wieków i spełniają taką rolę, są różnego rodzaju flagi. Widząc określone kolory, ułożone w odpowiedni sposób, mogliśmy szybko i dokładnie określić, z kim mamy do czynienia. Flagi z czasem zaczęły przybierać różne formy oraz kształty. Także ich przesłanie uległo rozszerzeniu - obecnie nie są to jedynie flagi narodowe, ale często mają one charakter reklamowy. Jedno się nie zmieniło, aby były dobrze widoczne muszą być wciągnięte na maszt.
Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zrzeszeni w piotrkowskim Szczepie Opoka włączyli się akcję "Pod Biało-Czerwoną" i chcą by maszt z narodową flagą stanął w mieście. Teraz muszą zebrać 500 głosów poparcia, a polski rząd sfinansuje inicjatywę.
Piotrkowska policja umorzyła postępowanie w sprawie ewentualnego znieważenia pomnika Mikołaja Kopernika w Piotrkowie, do którego miało dojść podczas sierpniowego happeningu przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego. Prowadzi natomiast czynności w sprawie mężczyzny, który używał wulgaryzmów w kierunku uczestników spotkania i ukradł tęczową flagę.
Pomimo wcześniejszych zapewnień, piotrkowska policja wszczęła postępowanie w sprawie znieważenia pomnika Mikołaja Kopernika przed I LO w Piotrkowie. Jak tłumaczy oficer prasowy, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa miał złożyć Urząd Miasta. Przedstawiciele magistratu dementują jednak te informacje. Policja przesłuchała we wtorek Małgorzatę Pingot, uczestniczkę sierpniowej akcji.
Piotrkowska policja prowadzi czynności procesowe w sprawie zdarzenia, do którego doszło 12 sierpnia przed budynkiem I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie. Wówczas grupka mieszkańców ozdobiła stojący przed szkołą pomnik Mikołaja Kopernika kolorową flagą.
Jak informuje Urząd Gminy w Woli Krzysztoporskiej, portal Piotrkowski24 i jego redaktor naczelny Jarosław Krak przeprosili gminę, jej radnych i wójta za podanie nieprawdziwych informacji dotyczących unijnej flagi. To efekt przedsądowego postępowania, jakie wszczęła gmina, która poczuła się pomówiona artykułem na portalu.
Podczas VII Sesji Rady Gminy Wola Krzysztoporska rajcy postanowili, że unijna flaga nie będzie wywieszana w jednym z pomieszczeń Urzędu Gminy. Czerech radnych zagłosowało za, trzech wstrzymało się od głosu, a sześciu zagłosowało przeciwko, co oznacza, że radni większością głosów zdecydowali, żeby flagi nie umieszczać. Sprawą zainteresowały się nawet media ogólnopolskie. W środę konferencję prasową w tej sprawie zorganizowali przed UG Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miasta Łodzi oraz Paweł Kowalczyk, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.