Advertisement
artykuł sponsorowany

Intrastat - co warto wiedzieć?

Czwartek, 25 lutego 2021
Z praktycznego punktu widzenia wymiana handlowa pomiędzy państwami UE niewiele różni się od krajowych transakcji. Handel międzynarodowy w Unii Europejskiej nie obciążony jest opłatami celnymi, czy też żadnymi innymi dodatkowymi obowiązkami jak np. odprawy celne. Firmy, które w ramach swojej działalności gospodarczej dokonują wewnątrzwspólnotowych nabyć / dostaw mogą być jednak zobowiązani do ich wykazania w systemie statystycznym Intrastat, który zostanie dokładnie opisany w niniejszym artykule.
Intrastat - co warto wiedzieć?
 

Czym tak naprawdę jest Intrastat?

 

Intrastat najprościej rzecz mówiąc to specjalny system statystyczny, którego głównym zadaniem jest zbieranie informacji związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi. Informacje zbierane są na podstawie deklaracji Intrastat-Wywóz i Intrastat-Przywóz, które uzupełniają podmioty gospodarcze. Warto wspomnieć o tym, że nie każda firma, która przeprowadza wewnątrzunijne transakcje zobowiązana jest do składania wcześniej wymienionych deklaracji. Zgodnie z aktualnymi przepisami, obowiązek składania deklaracji dotyczy osób fizycznych i prawnych, które są podatnikami VAT i przekroczyli ustalone przez GUS (Główny Urząd Statystyczny) progi statystyczne.
 

W jaki sposób można przekazać deklaracje Intrastat?

 

Deklaracja Intrastat można składać nie tylko w formie papierowej, ale również w formie elektronicznej. W tym drugim przypadku mowa nie tylko o specjalnym formularzu internetowym. Przedsiębiorcy mogą przekazać deklaracje za pomocą elektronicznego nośnika danych (np. CD/ DVD, dyskietki). Na złożenie deklaracji Intrastat przedsiębiorcy mają czas do 10 dnia miesiąca (okresem rozliczeniowym w przypadku deklaracji Intrastat jest oczywiście miesiąc kalendarzowy). Z praktycznego punktu widzenia składanie informacji statystycznych do systemu Intrastat nie różni się tak naprawdę od wielu innych deklaracji, z którymi na co dzień mają do czynienia przedsiębiorcy. Za niespełnienie obowiązku, czy też za błędnie wypełnienie deklaracji grozi kara finansowa.
 

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji celnej?

 

Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie złożyć deklarację, czy też po prostu nie mają na to czasu i chęci, mogą skorzystać z pomocy zewnętrznych firm. Każda profesjonalna agencja celna reprezentuje swoich klientów przed organami celnymi i zapewnia specjalistyczne wsparcie przy deklaracjach Intrastat. Agencje celne odpowiadają nie tylko za ewidencjonowanie wszystkich dostaw, ale również za wypełnianie niezbędnych dokumentów i wysyłanie deklaracji do odpowiedniej Izby Celnej. Dla wielu przedsiębiorców fachowa pomoc agencji celnej jest najprostszym sposobem na spełnienie ustawowych obowiązków. Agencja celna może pomóc nie tylko w sporządzaniu powyżej opisanej deklaracji statystycznej, ale również w przygotowaniu niezbędnych danych do miesięcznych deklaracji VAT, które dotyczą bezpośredniej wymiany towarowej z krajami UE.
 

Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat