Według najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia, w Polsce jest 12 013 kolejnych chorych na COVID-19. Minionej doby w województwie łódzkim potwierdzono 722 przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 10 osób, jedna z nich nie posiadała chorób współistniejących. Mamy natomiast 1569 ozdrowieńców. Dla porównania w miniony poniedziałek (5 kwietnia) odnotowano 837 przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Łódzkiem.
Za nami trzecie z rzędu Święta z obostrzeniami. Powoli zaczynamy się do nich przyzwyczajać. Ale lockdown ma też swoje dobre strony. Np. piotrkowska drogówka miała mniej pracy, co jednak nie oznacza że nikogo nie ukarano. Owszem, parę mandatów wlepiono. I to wcale nie dla jaj.
Zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach i przedszkolach zostało przedłużone do 18 kwietnia, uczniowie i wychowankowie nadal będą mieli zajęcia w formie zdalnej - weszło w życie rozporządzenie przedłużające ograniczenie funkcjonowania placówek oświatowych.
Minionej doby w województwie łódzkim potwierdzono 1676 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 16 osób, jedna z nich nie posiadała chorób współistniejących. Mamy natomiast 1488 ozdrowieńców.
W związku z przypadającym 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim - Oddział Muzeum w Polichnie, przygotowało wystawę pn.: „Katyń – pro memoria”. Ze względu na warunki epidemiologiczne ma ona postać ekspozycji planszowej, dostępnej do zwiedzania na wolnym powietrzu przy Placu Zamkowym 4, nieopodal siedziby Muzeum. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od kwietnia 2021 roku
Kilka miesięcy temu w Puławach Piotrkowianin był bliski sprawienia ogromnej niespodzianki, przegrywając z Azotami tylko jedną bramką. W rewanżu drużyna Roberta Lisa nawet przez chwilę nie pozwoliła pomyśleć piotrkowskim szczypiornistom o nawiązaniu wyrównanej walki. Przez cały mecz przyjezdni mieli kontrolę nad jego przebiegiem, wygrywając różnicą aż 12 trafień - 40:28.
By opisać budynki Wielkiej i Małej Synagogi należy cofnąć się do czasów, gdy w Piotrkowie powstała gmina żydowska, powołana w 1679 roku na mocy przywileju króla Jana III Sobieskiego. To jej staraniami 10 lat później we wschodniej części miasta, zwanej wtedy Wielką Wsią, stanęła bóżnica i sąsiadujący z nią kirkut, czyli cmentarz żydowski. Choć trzeba pamiętać, że Żydzi osiedlili się w Piotrkowie o wiele wcześniej, tworząc swoje małe miasteczko, co jest zresztą tematem na osobny artykuł. A my wróćmy do Synagogi...
Noc z soboty (10.04) na niedzielę nie należała do spokojnych dla piotrkowskich strażaków. Około godziny 1.00 w nocy zaczęła się seria podpaleń altanek śmietnikowych. Płonęły śmietniki w obrębie ulic 9 maja, Słowackiego i Kołłątaja.
Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim otrzymał nieodpłatnie 10 lamp ultrafioletowych „Zenithlab ZXC-II UVC” od jednej z firm z Tomaszowa Mazowieckiego.
Samochód osobowy dachował na drodze krajowej nr 74 między Sulejowem a Jaksonkiem. Na szczęście kierowca nie odniósł poważnych obrażeń.