Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, w którym w sposób szczególny myślimy o zmarłych. O istocie tego święta rozmawialiśmy z księdzem Mariuszem Jersakiem, proboszczem parafii pw. św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie.
Dzieci od maluszków po sześciolatki weszły do specjalnie przystrojonej na tę okazję sali w pięknym kolorowym korowodzie. Każde z nich przebrane było za aniołka bądź wybranego przez siebie świętego.
Przedstawiciele Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim poinformowali, że otrzymują liczne pytania w sprawie sprzedaży węgla kamiennego na preferencyjnych warunkach. W opublikowanym komunikacie przekazują oni, że aktualnie miasto nie prowadzi takiej sprzedaży.
Choć była jedną z największych tego typu katastrof w Polsce, nadal wiemy o niej mało. Oficjalnych dokumentów opisujących to wydarzenie praktycznie nie ma. Badacze odnaleźli tylko jedną cienką teczkę zawierającą raport MO. Katastrofa kolejowa w Jarostach, do której doszło 9 października 1962 roku, wciąż budzi wiele pytań. Nie brakuje kontrowersji związanych z ustalaniem jej przyczyn i skutków. Ile było faktycznie ofiar, czemu na miejscu wypadku nie było ekspertów i dlaczego nie próbowano ustalić osób odpowiedzialnych? I czemu nie zachowały się dokumenty?
9 października 1962 roku w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego w katastrofie kolejowej zginęły (wg oficjalnych danych) 34 osoby a 67 zostało rannych. Jednak wielu naocznych świadków w to nie wierzy, bo skala zniszczeń wskazywała na znacznie większą liczbę ofiar. Dlaczego w archiwach PKP i oficjalnych urzędowych rejestrach brak jakichkolwiek danych o tej tragedii?
W poniedziałek ukazał się wstępny raport Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych. Znamy szczegóły dokumentów.
„Piotrków Trybunalski przeciwko Antoniemu Macierewiczowi” - pod takim hasłem odbył się w czwartek (22.09) happening w Rynku Trybunalskim w Piotrkowie. Jak mówili organizatorzy, przyczynkiem do tego wydarzenia było m.in. budowanie kapitału politycznego na tragedii jaką była katastrofa smoleńska.
Wysokie mandaty będą grozić od soboty (17.09.2022) kierowcom za nagminne przekraczanie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamanie zakazu wyprzedzania, czy wyprzedzanie na przejściu lub przed nim. To tylko niektóre zmiany. Nie będzie można również redukować punktów karnych, które znalazły się na koncie kierowcy za popełnione przewinienia. Te będą kasowane nie po roku, a po dwóch latach. Przeczytajcie na jakie jeszcze zmiany powinniście być gotowi.
Rodzina, przyjaciele, znajomi oraz przedstawiciele Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej pożegnali w czwartek Martę Macherowską oraz Macieja Jaśkiewicza, którzy zginęli 3 września w katastrofie samolotu Skyvan. Maszyna rozbiła się w miejscowości Glina pod Piotrkowem Trybunalskim.
Natomiast w piątek (16 września) na cmentarzu przy ulicy Ogrodowej w Łodzi odbyły się uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłych - Marty i Maćka.
Już w najbliższy czwartek w Piotrkowie odbędzie się pożegnanie pilota Maćka oraz jego narzeczonej Marty, zmarłych tragicznie w katastrofie samolotu, do której doszło 3 września w miejscowości Glina.