Archiwum Państwowe w Piotrkowie działa w miarę normalnie. – Nie kontaktujemy się bezpośrednio z interesantami – mówi dr Aleksy Piasta, kierownik Oddziału Informacji w archiwum. – Udostępniamy jednak materiały elektronicznie. Można więc korzystać z naszych zbiorów.
Wydarzenia związane z przypadającą w tym roku 80. rocznicą zbrodni katyńskiej, przybliża czasowa wystawa pt.: „Katyń przestroga Europy!”, która prezentowana jest w Oddziale Muzeum w Polichnie. Na kilkunastu planszach przedstawione zostało kalendarium katyńskie od podpisania paktu Ribentrop-Mołotow aż do roku 2020.
Muzeum Marcepanów w Piotrkowie Trybunalskim ma nową stronę internetową. Dzięki niej dowiemy się więcej o działalności organizacji i nie tylko.
Sanepid to przez lata instytucja, która kojarzyła nam się z kontrolami w barach i restauracjach czy na koloniach. Prowadziła też akcje prozdrowotne i wydawała decyzje w zakresie chorób zawodowych. A dzisiaj bez sanepidu walka z koronawirusem byłaby bardzo trudna. Przypomnijmy zatem, jakie były początki tej instytucji w kraju i w naszym mieście.
W sobotni wieczór piotrkowskie Muzeum zaprosiło na „Raut u Piłsudskiego”, podczas którego publiczność mogła przenieść się w czasy dwudziestolecia międzywojennego. Wydarzenie wpisało się w obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą".
Pamięci żołnierzy poległych pod Wolborzem we wrześniu 1939 roku poświęcona była msza święta na wolborskim cmentarzu. Licznie zebrani mieszkańcy oddali hołd przy odnowionej mogile.
„Nie tylko Piotrków renesansowy – cykl spotkań mających na celu przybliżyć historię Piotrkowa Trybunalskiego i okolic” to jeden z projektów na który można głosować w ramach wojewódzkiego budżetu obywatelskiego "Łódzkie na plus".
W związku z realizacją kolejnego etapu projektu „1920-2020 UCZCIJMY PAMIĘĆ O TYCH DNIACH”, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z bezpłatnym wydawnictwem poświęconym 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej.
Co roku w Borowej na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 r. organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. Tym razem odbędą się one 6 września (niedziela). Dzień wcześniej bohaterów Września’39 wspominać będą mieszkańcy Grocholic.
81. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczczono także w Piotrkowie. M.in. samorządowcy oddali hołd bohaterom poległym w czasie najbardziej tragicznego i krwawego konfliktu zbrojnego w historii świata.