Artykuły do tagu: Historia

Piotrkowskie targowisko. Czy będzie powtórka z historii? - aktualizacja
"STOP likwidacji miejsc pracy", "Wasze decyzje, Nasze życie". Powodem piątkowej demonstracji pod Urzędem Miasta są kolejne zmiany w organizacji pracy targowiska przy Hali Targowej. Zaczęło się od podwyżek cen i nowych opłat, a aktualny projekt uchwały zakłada znaczne ograniczenie terenu do handlowania, a także zezwala na handel tylko wyrobami spożywczymi i płodami rolnymi. - To nie jest reorganizacja, tylko likwidacja – twierdzą kupcy. Sesja Rady Miasta, na której będą odczytane wyniki korespondencyjnego głosowania radnych m. in. w sprawie zmian na targowisku przy hali, odbędzie się w najbliższą środę 30 września. Jakakolwiek decyzja nie zapadnie, będzie ona trudna i kontrowersyjna. Mało kto pamięta, że z podobnym problemem musieliśmy zmierzyć się już kiedyś, wiele lat temu... Piątkowy poranek, 2 września 1927 roku. Piotrków budzi się do życia. Nie wszyscy jeszcze wiedzą, że będzie to dzień, który wiele osób zapamięta na długie lata. Mimo głośnych protestów ze strony sprzedających i kupujących, z Placu Targowego w pobliżu klasztoru Bernardynów zniknął ostatni stragan.
Piotrków książęcy, Piotrków Królewski
„Piotrków książęcy. Piotrków Królewski", to tytuł nowej wystawy, z którą można zapoznać się odwiedzając piotrkowskie Muzeum. Dzieje miasta przedstawione zostały w kontekście wizyt władców państwa polskiego w Piotrkowie.
Naczelny Nadzwyczajny Komisariat do Walki z Epidemiami
W Polsce w XX wieku dwukrotnie powoływano specjalne struktury - instytucje, których zadaniem było zwalczanie szczególnie groźnych epidemii. Działały one w latach 1919-1923 i 1944-1945. Każdorazowo nosiły nazwę – Naczelny Nadzwyczajny Komisariat do Walki z Epidemiami (dalej NNK).
3 Maja, czyli dzieje Piotrkowa w nazwie ulicy zaklęte
Aleja 3 Maja, wiodąca do Parku im. ks. J. Poniatowskiego to jedna z bardziej urokliwych piotrkowskich ulic. Została tak nazwana dla uczczenia 198. rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie. O jej dziejach od czasów, kiedy była główną i najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta i nosiła nazwę Alei Aleksandryjskiej oraz piotrkowianach zaangażowanych w tworzenie pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, przeczytacie w książce Pawła Kendry "Znam takie miejsca… Gawędy o ulicach i placach Piotrkowa Trybunalskiego”.
Konstytucja 3 Maja i piotrkowianie zaangażowani w jej powstanie
Po raz 229. obchodzimy rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do jej dziedzictwa odwoływały się kolejne pokolenia Polaków walczących o niepodległość i do dziś obok 11. listopada jest najważniejszym świętem patriotycznym w kraju. O znaczeniu pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, okolicznościach jej przegłosowania oraz osobach związanych z Piotrkowem i zaangażowanych w jej powstanie mówią piotrkowscy historycy.
875 lat w formie audiobooka na antenie Radia Strefa FM i w internecie
Już od 1 maja, w Radiu STREFA FM Piotrków, będzie emitowany cykl audycji EDUKACJA HISTORIĄ ZABARWIONA, na podstawie książki „SULEJÓW HISTORYCZNY” autorstwa Katarzyny Myszkowskiej. Legendy, ciekawostki i historię Sulejowa czytał będzie Bartłomiej Kaźmierczak.
Piotrków w czasach zarazy. Okres zaborów
Badacze schyłku Polski szlacheckiej zgodnie wskazują, że epidemie przyczyniły się do upadku Pierwszej Rzeczypospolitej. Do rangi smutnego symbolu urasta ustanowienie w latach 1769-1770 przez Austrię pod pretekstem ochrony przed szalejącą w Rzeczypospolitej epidemią dżumy tzw. „kordonu sanitarnego”, obejmującego z początku starostwo spiskie, a później również czorsztyńskie, nowotarskie i sądeckie. Była to faktyczna aneksja części ziem polskich, dokonana długo jeszcze przed pierwszym rozbiorem.
Historycy: epidemia koronawirusa z roku 2020 nie jest zjawiskiem wyjątkowym
Epidemia koronawirusa z roku 2020 nie jest dla historyka zjawiskiem wyjątkowym, ale zaledwie epizodem w długich dziejach zmagań człowieka z niewidzialnymi gołym okiem chorobami - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.
01.03.2020 13:08
Pobiegli Tropem Wilczym
Ponad 600 osób wzięło udział w kolejnej edycji Biegu Tropem Wilczym. Miłośnicy aktywności fizycznej wystartowali spod ronda Żołnierzy Wyklętych bo to właśnie ich pamięć chcieli tego dnia uczcić.
W niedzielę kolejny Bieg Wilczym Tropem
Msza święta, złożenie kwiatów i Bieg Tropem Wilczym – tak Piotrków Trybunalski uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbędą się w niedzielę, 1 marca.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat