Prawie 200 mieszkańców gminy Sulejów otrzyma dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne lub/oraz wymianę pieca. Gminie Sulejów – jako jedynej w powiecie piotrkowskim - przyznano na ten cel niemal 2,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Spośród ponad 80 wniosków do dofinansowania wybrano 26.
Trzech na czterech ankietowanych jest przekonanych, że działania pojedynczego człowieka mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne - wynika z badania IBRiS zrealizowanego na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
W gminie Rozprza ruszyła druga edycja programu dofinansowań wymiany starych węglowych pieców. Można otrzymać nawet 3 tys. złotych.
W najbliższy czwartek (16.10.2021) w Urzędzie Miasta w Piotrkowie Trybunalskim, zorganizowane zostanie spotkanie informacyjne dotyczące programu "Czyste Powietrze". Tymczasem już w poniedziałek (13.12.2021) mija termin przyjmowania zgłoszeń.
Tylko w ciągu ostatnich 2 lat program Erasmus+ sfinansował w Polsce 521 projektów ekologicznych o łącznej wartości 23,5 miliona euro. Takie informacje płyną z raportu Narodowej Agencji Programu Eramsus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności zaprezentowanego podczas konferencji „Climate Law and Governence Day” odbywającej się w ramach Szczytu Klimatycznego COP26 w Glasgow. W kolejnych latach możliwości wsparcia projektów o profilu ekologicznym z programu Erasmus+ będą jeszcze większe.
„Od teraz możesz cieszyć się smakiem Pepsi i stać się częścią pozytywnej zmiany”, deklaruje producent kultowego napoju Pepsi. W listopadzie 2021 roku do produkcji w polskich zakładach firmy trafiły butelki w całości wykonane z rPET, czyli plastiku pochodzącego z ponownego przetworzenia. Zmiana ta czyni Pepsi pierwszą tak dużą marką napojów gazowanych w Polsce, której wszystkie butelki będą produkowane z plastiku pochodzącego w 100% z recyklingu. W ten sposób firma przyczynia się do realizacji założeń gospodarki obiegu zamkniętego, w której surowce mogą być wykorzystywane wielokrotnie. Cała inicjatywa jest wsparta kampanią informacyjną, która pomoże lepiej zrozumieć działania marki i rolę konsumentów w procesie produkcji opakowań z rPET.
Centrum Rafinacji Odpadów Komunalnych to pomysł władz samorządowych z naszego regionu na obniżenie ceny śmieci. W magazynie Magiel na antenie radia Strefa FM padło pytanie, czy to dobra inicjatywa? Okazuje się, że zdecydowana większość słuchaczy to zwolennicy takiego rozwiązania.
Przedstawiciele gminy Grabica wspierają ekologię, dlatego wzięli udział w sadzeniu lasu. Oprócz samorządowców w akcji uczestniczyli funkcjonariusze służb mundurowych oraz innych instytucji.
W Sulejowie przedstawiciele kilku samorządów gminnych oraz instytucji podpisali porozumienie dotyczące ochrony Zalewu Sulejowskiego i cennych przyrodniczo obszarów wokół niego. W ramach współpracy sygnatariusze planują realizować wspólne projekty i razem pozyskiwać na nie fundusze. Po podpisaniu listu intencyjnego odbyło się seminarium dotyczące przygotowywania i realizacji partnerskich projektów infrastrukturalnych z zakresu ochrony środowiska i rozwoju zrównoważonej turystyki.
Kolej jest najbardziej ekologiczną formą transportu towarów, generującą najmniejszy ślad węglowy - przekonują zgodnie od lat eksperci branżowi. Ze względu na postępujące coraz szybciej zmiany klimatu przesiadka na bardziej zielone formy transportu towarów wydaje się nieunikniona, szczególnie w kontekście rosnącej wymiany towarowej między UE i Chinami.