Jak Święta Wielkanocne wyglądały w mediach, chociażby w prasie, przed laty? Co oferowały gazety naszym dziadkom i pradziadkom w tygodniach poprzedzający Wielkanoc?
Tym razem odkrywając ciekawe miejsca regionu przeniesiemy się do powiatu tomaszowskiego, w okolice Spały. W lesie koło niewielkiej miejscowości o wdzięcznej nazwie Konewka kryje się bunkier, którego wojska niemieckie używały do ukrywania składów kolejowych. Bunkier w Konewce został przystosowany do zwiedzania, jednak w położonej niedaleko miejscowości Jeleń znajduje się niemal bliźniaczy obiekt, który stoi nieco zapomniany i niezagospodarowany. Oba jednak działają na wyobraźnię i pozwalają dotknąć historii.
Wobec wszystkiego, co się wydarza, potrzeba nam wciąż nadziei. Nadzieja Jezusa wnosi do naszych serc pewność, że Bóg potrafi wszystko obrócić ku dobru, bo nawet z grobu wydobywa życie – mówił w sobotę w czasie homilii prymas Polski abp Wojciech Polak.
Tegoroczne Święta Wielkanocne będą kolejnymi, które upłyną pod znakiem pandemii koronawirusa. Obostrzenia, jakie wprowadził tym razem rząd są jednak mniej rygorystyczne niż choćby te, których musieliśmy przestrzegać w czasie zeszłorocznej Wielkanocy, mimo że zakażeń mamy zdecydowanie więcej. Sprawdziliśmy, w jaki sposób powinniśmy w czasie świąt zachowywać się w kościołach oraz czy wszystkie elementy liturgicznego przeżywania tego okresu, zostają zachowane.
Odpowiednio wysoka wartość opałowa, właściwa wilgotność, niska zawartość popiołu i siarki, no i oczywiście brak spieków – to najważniejsze właściwości, które wyróżniają dobry ekogroszek. Worki to z kolei najlepszy sposób kupowania i przechowywania opału, nawet jeśli luzem będzie on tańszy. Sprawdź, jaki ekogroszek w workach wybrać, żeby dostać najwyższą jakość w dobrej cenie.
Być może już w najbliższym czasie stary budynek byłej piotrkowskiej restauracji Europa, stanie się nowoczesnym obiektem, którego pozazdroszczą nam inne miasta - jeśli uwierzyliście w te słowa, spieszymy z wyjaśnieniem, że był to jedynie primaaprilisowy żart.
Pojawiły się w Polsce w XVIII wieku za czasów Augusta Poniatowskiego, choć niektóre źródła podają, że już w XV a nawet w XII w pisano o ciastach przypominających babskie spódnice. To od nich wzięła się nazwa ciasta w tym kształcie – baba, babka, babeczka. Do ich przyrządzenia potrzeba było wielu jaj, masła i drożdży, a receptury na nie były pilnie strzeżone. I uwaga – nie każdy miał do nich dostęp. Początkowo znane były tylko kobietom! Na temat tego smacznego wypieku, dowiecie się więcej z tekstu Beaty Królikiewicz, autorki bloga "Niebo na talerzu".
W nocy z soboty (27.03) na niedzielę (28.03) zmienimy czas na letni. W związku z tym konieczne będzie przestawienie zegarków. Na szczęście smartfony i komputery zrobią to za nas automatycznie.
W związku z sytuacją epidemiczną i obowiązującymi obostrzeniami dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie – do 11 kwietnia – przekazała w czwartek PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
W weekend młodzi zawodnicy Atletycznego Klubu Sportowego walczyli w Poznaniu, gdzie równocześnie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowe Mistrzostwa Polski. Złoty medal zdobył Michał Twardowski, a piotrkowscy zapaśnicy przywieźli ze stolicy Wielkopolski łącznie siedem krążków.