Już od ponad dwóch lat mierzymy się z COVID-19. Choroba wywoływana jest przez SARS-CoV-2, czyli wirus należący do rodziny koronawirusów. Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów. Początek światowej pandemii, czyli 2020 rok, był czasem obaw przed nieznaną chorobą, ale i lęku o własne zdrowie i zdrowie bliskich osób. Obecnie koronawirus pozostawia po sobie nie tylko złe wspomnienia, ale także powikłania u tzw. ozdrowieńców. Część osób, które przeszły COVID-19 skarży się na niepokojące powikłania, takie jak: duszności, kaszel, zaburzenia snu, drażliwość, problemy z pamięcią, silne bóle oraz zawroty głowy, zaburzenia lub utrata węchu i smaku. To właśnie z myślą o nich powstał program „Łódzkie Centrum Postcovidowe”.
Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Z niedawnego komunikatu Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego dowiedzieliśmy się, że kilka placówek medycznych świadczących usługi w Łódzkiem, od 1 marca 2022 r. będzie likwidowało tzw. „łóżka covidowe”. Nie ma wśród nich jednak Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim.
Referat Zarządzania Kryzysowego i Obrony Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim odebrał na polecenie Ministra Zdrowia z magazynu covidowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego 360 tysięcy medycznych maseczek dla mieszkańców miasta.
Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim nieustannie zachęca do szczepień przeciw COVID-19 zarówno dorosłych jak i dzieci. Szczepienia odbywają się aktualnie wyłącznie preparatem marki Pfizer.
Od początku roku wzrosło zaangażowanie żołnierzy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej w działania ograniczające skutki pandemii Covid-19. Skala tych zadań podyktowana jest wzrostem zachorowań na koronawirusa oraz potrzebami wsparcia podmiotów medycznych, organizacji pomocowych i samorządów.
442 posłów wzięło udział w głosowaniu dotyczącym odrzucenia poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Ostatecznie za odrzuceniem było 253 parlamentarzystów, przeciw - 152, a 37 wstrzymało się od głosu. To oznacza, że projekt padł. My sprawdziliśmy jak głosowali posłowie reprezentujący 10 okręg wyborczy.
Przeciwko COVID-19 zaszczepił się co drugi Polak. To jednak wciąż za mało, dlatego liczba zgonów nieustannie rośnie. Aby zapobiec transmisji koronawirusa i uchronić osoby, które mogłyby najbardziej ucierpieć wskutek zakażenia, konieczne jest zaszczepienie większości społeczeństwa.
Na samej ziemi piotrkowskiej odnotowano 168, a w całym województwie łódzkim 4324 kolejne zakażonych wirusem SARS-CoV-2. To łączne dane z trzech ostatnich dni, czyli od wtorku. Właśnie od 18 stycznia obserwujemy wzrost zakażeń, ale również liczby osób które zmarły zmagając się z koronawirusem. W Łódzkiem zmarło bowiem przez ten czas 113 osób.
Personel Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim od listopada ubiegłego roku ponownie opiekuje się pacjentami zakażonymi korononawirusem na oddziale covidowym. Łącznie przeznaczono dla nich 35 łóżek. Okazuje się, że niemal wszystkie są zajęte.