Pani Maria, która obecnie mieszka w Norwegii opublikowała w mediach społecznościowych wpis, w którym informuje, że weszła w posiadanie wyjątkowego pamiętnika. To niewielki zeszyt, a jego niezwykłość polega na tym, że pierwsze wpisy datowane są na wigilię 1938 roku. Co więcej, dokonano ich w Piotrkowie Trybunalskim. Poszukiwana jest rodzina pani Zofii Kuligowskiej, czyli właścicielki pamiętnika.
"Piotrków Trybunalski w PRL. Życie codzienne i niecodzienne miasta 1945-1989", książka dr Daniela Warzochy dla osób starszych będzie wspomnieniem młodości, a nieco młodszą rzeszę czytelników natomiast przeniesie do czasów, z których mogą pamiętać jedynie jakieś szczątkowe momenty.
11 listopada w placówce uroczyście otwarta została wystawa pt.: „Obrona szosy piotrkowskiej 3-7 września 1939 roku”. Wernisaż odbył się pod hasłem "W obronie Niepodległej. W hołdzie jej obrońców".
6. września 1939 roku 76 pułk piechoty wchodzący w skład 29 dywizji Armii Prusy, stoczył nierówny bój z dużo liczniejszym i uzbrojonym po zęby przeciwnikiem w okolicach Milejowa. Jak informuje Wójt Gminy Rozprza, prace nad renowacją cmentarza wojennego w Milejowie, gdzie spoczywają polscy żołnierze, dobiegły końca.
Organizatorem wydarzenia było Przedszkole Samorządowe nr 19. Festiwal odbył się po raz piąty.
Kierując się zasadą, że pamięć o wydarzeniach łączy przeszłość z przyszłością, a ich odtwarzanie jest doskonałą lekcją żywej historii dla współczesnych pokoleń, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wraz z Łódzkim Domem Kultury organizują 3 września 2022 r. wydarzenie „Łódzkie Pamięta – Wojewódzka Inscenizacja Bitwy nad Wartą wrzesień 1939 r.” Do udziału w dwudniowych obchodach rocznicy Bitwy nad Wartą zaprasza Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Nie mamy już w Polsce epidemii koronawirusa. Od poniedziałku jest za to stan zagrożenia epidemią. Sprawdzamy jakie jest zainteresowanie szczepieniami przeciw covid-19 w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika w Piotrkowie.
В Пьотркуві організували безкоштовну вакцинацію від COVID-19 для громадян України
Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia i nie ma COVID-19 – zaznacza minister zdrowia Adam Niedzielski. Bądźmy odpowiedzialni, nośmy maseczki, gdy jest dużo ludzi, a jeśli czujemy się źle, zostańmy w domu – radzi.
Już od ponad dwóch lat mierzymy się z COVID-19. Choroba wywoływana jest przez SARS-CoV-2, czyli wirus należący do rodziny koronawirusów. Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów. Początek światowej pandemii, czyli 2020 rok, był czasem obaw przed nieznaną chorobą, ale i lęku o własne zdrowie i zdrowie bliskich osób. Obecnie koronawirus pozostawia po sobie nie tylko złe wspomnienia, ale także powikłania u tzw. ozdrowieńców. Część osób, które przeszły COVID-19 skarży się na niepokojące powikłania, takie jak: duszności, kaszel, zaburzenia snu, drażliwość, problemy z pamięcią, silne bóle oraz zawroty głowy, zaburzenia lub utrata węchu i smaku. To właśnie z myślą o nich powstał program „Łódzkie Centrum Postcovidowe”.