W 106 rocznicę tego wydarzenia, na terenie gminy Moszczenica odbyły się uroczystości upamiętniające powrót Polski na mapy świata. Udział wzięli w nich mieszkańcy, strażacy OSP, władze województwa i gminy.
17 września to 85. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. To także ustanowiony przez sejm Dzień Sybiraka. Z tej okazji władze Piotrkowa z prezydentem Juliuszem Wiernickim, sybiracy i ich rodziny złożyli wieńce pod pomnikiem upamiętniającym Polaków – Sybiraków.
W Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się w sobotę spotkanie poświęcone obronie „szosy piotrkowskiej" i walkom w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego we wrześniu 1939 r. W muzealnych salach zgromadziło się spore grono osób zainteresowaną historią.
W czwartek (05.09.2024) punktualnie o godzinie 9:00 w Piotrkowie zawyły syreny alarmowe, to w związku z 85. rocznicą bitwy o Szosę Piotrkowską. Tradycyjnie przy pomniku nieznanego żołnierza odbyła się uroczystość upamiętniająca walkę z 4–6 września 1939 roku.
W dniach 4-6 września 1939 roku niemieckie lotnictwo praktycznie zmiotło z powierzchni ziemi Sulejów zabijając od 700 do 1000 osób. W środę w rocznicę tej zbrodni wojennej odbyły się okolicznościowe uroczystości.
4 września 2024 roku mieszkańcy Sulejowa oddadzą hołd wszystkim, którzy zginęli podczas bombardowania miasta w 1939 roku. Każda z zabitych przez Niemców ofiar to osobna karta bestialsko przerwanej historii. Hitlerowcy nie tylko pozbawili życia kilkaset osób, ale także zrównali miasto z ziemią. Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa oraz Rafał Kulbat, przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie zachęcają wszystkich mieszkańców gminy do upamiętnienia ofiar tej tragedii.
We wrześniu 1939 roku z determinacją stanęli, by stawić opór przeważającej sile wroga. 663 z nich oddało życie w walkach na Górach Borowskich. W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej przedstawiciele samorządu gminy Wola Krzysztoporska z wójtem Romanem Drozdkiem i przewodniczącą Rady Gminy Kamilą Kaczorowską, wspólnie z tłumnie przybyłymi mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi, złożyli hołd tym, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Wśród gości znalazł się m.in. były premier Mateusz Morawiecki.
W rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z bezpłatnym wydawnictwem poświęconym rocznicy wojny polsko-bolszewickiej.
Na mapę sportową Piotrkowa powróci historyczna nazwa ZKS Concordia, czyli Związkowy Klub Sportowy „Concordia”. Były prezes Dariusz Dzwonnik przekazał bowiem działaczom UKS herb, godło i prawo do używania starej nazwy.
Od 6 grudnia dostępna będzie szczepionka Nuvaxovid - komunikat o takiej treści wystosowało Ministerstwo Zdrowia na dzień przed wspomnianym terminem. Nasi czytelnicy zgłaszali nam jednak, że w Piotrkowie Trybunalskim oraz powiecie piotrkowskim brakuje miejsc, gdzie można się zaszczepić wspomnianym preparatem. Sprawdziliśmy to.