TERAZ18°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Dobra
reklama

85. rocznica bombardowania Sulejowa przez niemieckie Luftwaffe

A.Wolski
Artur Wolski śr., 4 września 2024 19:22
W dniach 4-6 września 1939 roku niemieckie lotnictwo praktycznie zmiotło z powierzchni ziemi Sulejów zabijając od 700 do 1000 osób. W środę w rocznicę tej zbrodni wojennej odbyły się okolicznościowe uroczystości.

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

Główne uroczystości odbyły się na placu Straży w Sulejowie. Uczestniczyły w nich oddziały wojska, ochotniczych straży pożarnych, harcerze, władze województwa, powiatu i gminy oraz mieszkańcy. Tych ostatnich jednak nie było zbyt wielu, czym martwił się radny powiatowy Bartosz Borkowski.

– W szkole do której chodziłem była taka sentencja Cycerona: Historia magistra vita est (historia jest nauczycielką życia). Powinniśmy czerpać z historii naukę. Czego mogły nas nauczyć te okropne wydarzenia sprzed 85 kat? Wojna to jest zło największe i musimy czynić wszystko, aby ta sytuacja się nie powtórzyła.

 

Z kolei burmistrz Dorota Jankowska pytała:

- Czym zawinił Sulejów? Czemu był winien, czy stanowił zagrożenie dla Rzeszy Niemieckiej? Czy był fortem, poligonem arsenałem. Niczemu nie zawinił. Unicestwione 85 lat temu miasto do dziś podnosi się i odradza.

 

Liczby ofiar nigdy nie ustalono, szacuje się, że śmierć poniosło od 700 do 1000 osób. Pogrzeby odbywały się przez kilka tygodni.

 

 

Uczniowie gminnych szkół podstawowych mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanej z tej okazji historyczno-edukacyjnej grze miejskiej, dotyczącej kampanii wrześniowej. Każdy z nich mógł odwiedzić osiem punktów, znajdujących się w różnych częściach miasta (w tym trzy bezobsługowe, oparte na kodach QR) i w każdym mógł poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń z 1939 roku.  

 

W uroczystościach udział wzięli również: I wicewojewoda łódzki Marek Mazur, radni powiatowi i miejscy, duchowni, obecna była też pani Halina Migała, która przeżyła bombardowanie Sulejowa w 1939 roku. Była wtedy dzieckiem.

 

Apel pamięci odczytał ppor Grzegorz Chachuła, a przepiękny utwór Edyty Geppert „Zamiast” zaśpiewała, dodajmy brawurowo, Aneta Bartłomiejczyk z MOK w Sulejowie.

 

 

 

reklama

Komentarze 30

~Sulejowianka (gość)

06.09.2024 12:53

Nareszcie doczekałam się czasu,że na uroczystościach nie ma Pisowskich posłów Macierewicza, Lorka i Telusa.BRAWO!!


~... (gość)

06.09.2024 11:10

Dziwne rzeczy działy się w sulejowskim kościele, w którym odprawiano mszę - i tu przypomnę wszystkim, którzy zaraz będą mieli ochotę chrząkać na mój wpis - mszę będącą częścią oficjalnych uroczystości rocznicowych. W czasie dwudziestominutowego kazania ofiarom niemieckiego bombardowania poświęcono nie więcej niż dwa zdania. Za to opowieści o "zbrodni smoleńskiej", która zabiła najwybitniejszego w historii Polski prezydenta było co niemiara. Tak samo bredni o tym, jak to pana proboszcza uczono w czasach PRL-u o zbrodni katyńskiej. Tak samo, jak brednie na temat wojny ukraińskiej. Co to obchodziło mieszkańców Sulejowa, zwłaszcza w kontekście ofiar bombardowania??? Ksiądz nie wie, co to takt i przyzwoitość?



~Marlenka69 (gość)

06.09.2024 08:03

A czy redakcja może sprawdzić czy u naszych zachodnich sąsiadów też obchodzą rocznicę bombardowań ?



~Marcin M16dkzop (gość)

05.09.2024 18:08

A gdzie wielki Antoni czyżby o Sulejowie już zapomniał.Kłamca jakich mało.



~Erazm (gość)

05.09.2024 13:28

Nigdy więcej wojny i nienawiści do kogokolwiek.


reklama

Dla Ciebie

18°C

Pogoda

Kontakt

Radio