artykuł zewnętrzny

Program rehabilitacji po przebyciu COVID-19 szansą na powrót do zdrowia

Poniedziałek, 28 marca 2022
Już od ponad dwóch lat mierzymy się z COVID-19. Choroba wywoływana jest przez SARS-CoV-2, czyli wirus należący do rodziny koronawirusów. Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów. Początek światowej pandemii, czyli 2020 rok, był czasem obaw przed nieznaną chorobą, ale i lęku o własne zdrowie i zdrowie bliskich osób. Obecnie koronawirus pozostawia po sobie nie tylko złe wspomnienia, ale także powikłania u tzw. ozdrowieńców. Część osób, które przeszły COVID-19 skarży się na niepokojące powikłania, takie jak: duszności, kaszel, zaburzenia snu, drażliwość, problemy z pamięcią, silne bóle oraz zawroty głowy, zaburzenia lub utrata węchu i smaku. To właśnie z myślą o nich powstał program „Łódzkie Centrum Postcovidowe”.
Program rehabilitacji po przebyciu COVID-19 szansą na powrót do zdrowia

Stan zdrowia około jednej trzeciej osób, które przeszły chorobę COVID-19 często uniemożliwia lub utrudnia kontynuowanie i podejmowanie aktywności zawodowej. Efekt? Gorsza sytuacja na rynku pracy lub nawet utrata pracy. Aby temu zapobiec, uruchomiony został bezpłatny program rehabilitacyjny dla mieszkańców województwa łódzkiego, w tym powiatu piotrkowskiego. Całkowita wartość projektu w kwocie 16 306 977,50 zł została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

 

Rehabilitacja po COVID-19

 

Poza problemami fizycznymi, u ozdrowieńców pojawiają się również niepokojące objawy psychiczne. Pacjenci narzekają głównie na zaburzenia lękowe i depresyjne. Stąd pomysł kompleksowego programu rehabilitacyjnego dla mieszkańców województwa łódzkiego. Jego głównym celem jest poprawa stanu zdrowia u 90% osób biorących udział w projekcie. Program obejmuje wizyty u lekarza: internisty, kardiologa, neurologa, pulmonologa, rehabilitanta i psychologa. Dodatkowo osoby, które zgłoszą się do projektu przejdą badania takie jak: RTG klatki piersiowej, EKG, gazometria. Przeprowadzony zostanie również u nich test wysiłkowy.

Regionalny program rehabilitacji „Łódzkie Centrum Postcovidowe” prowadzony jest w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy – Centrum Profilaktyczno-Leczniczym w Łodzi przy ul. Aleksandrowskiej 61/63 oraz w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Pabian-Med w Pabianicach przy ul. Kilińskiego 10/12. Udział w programie postcovidowej rehabilitacji jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie w godz. od 9.00 do 15.00 oraz mailowo:

- WOMP CP-L w Łodzi: tel. 42 27 21 914 lub 505 511 566, e-mail: lcp@wompcpl.eu.

- PABIAN-MED w Pabianicach: tel. 42 22 55 455 lub 500-080-610, e-mail: pabianmed@pabianmed.pl.

 

Dbajmy o siebie

 

Pandemia koronawirusa nie skończy się szybko. Zdaniem naukowców nie uzyskaliśmy jeszcze zbiorowej odporności. Istniejące szczepionki przeciwko COVID-19 pozwalają na zahamowanie rozprzestrzeniania się choroby. Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego mogą skorzystać z wielu punktów bezpłatnych szczepień. Zlokalizowane są między innymi w Instytucie Zdrowia Medicall przy ul. Wojska Polskiego 77 w Piotrkowie Trybunalskim oraz Amicus-Med R. W. Szymańscy przy ul. Sportowej 32/34 w Wolborzu.

 

Na powrót do pracy wpływa również odpowiednia profilaktyka oraz wczesne wykrycie różnych chorób. W zależności od wieku pacjenta i rodzaju chorób istnieją wskazania do przeprowadzania określonych badań profilaktycznych. Piotrkowianie, aby utrzymać lub przedłużyć swoją aktywność zawodową, mogą wykonać bezpłatne badania, zabiegi oraz szczepienia w ramach:

  • programu wczesnego wykrywania nowotworów piersi w Salve Medica w Łodzi, Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi lub Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki,

  • programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego w Pracowni Endoskopii Szpitala Kopernika w Łodzi,

  • programu wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy w Pabianickim Centrum Medycznym,

  • programu profilaktyki nowotworów skóry w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Rawie Mazowieckiej oraz Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. Kopernika w Łodzi,

  • profilaktyki otyłości w Akademii Zdrowia w Łodzi, Przychodni Polimedica w Zgierzu, Instytucie Zdrowia Medicall w Piotrkowie Trybunalskim, Amicus-Med w Wolborzu, Goleszach Dużych i Będkowie,

  • rehabilitacji w zaburzeniach nerwicowych związanych ze stresem i pod postacią somatyczną w NZOZ MOŻ-MED w Poddębicach lub Pabianickim Centrum Medycznym,

  • rehabilitacji dla pacjentów onkologicznych w Uzdrowisku Uniejów Park lub Zespole Opieki Zdrowotnej w Łęczycy lub Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim,

  • programu rehabilitacji leczniczej w zakresie chorób grzbietu i kręgosłupa, do których predysponuje lub nasila objawy siedzący charakter pracy w Przychodni Malinowa w Łodzi, Fundacji Swoboda w Głownie, Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym, Centrum Medycznym Olmed w Łodzi, Instytucie Zdrowia Medicall w Piotrkowie Trybunalskim, Przychodni NZOZ Sul-Med w Sulejowie oraz Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi.

 

Warto wziąć w nich udział. Szczegóły można znaleźć na stronie https://rpo.lodzkie.pl/slider/item/2368-skorzystaj-z-bezplatnych-badan.

 

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
rpo@aplanmedia.pl

 


Zainteresował temat?

0

2


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat