8 października minie 80 lat od utworzenia przez hitlerowców getta żydowskiego w Piotrkowie. Pierwszego getta w okupowanej Europie. W ramach obchodów tej rocznicy Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim organizuje wydarzenie pn. „Granice pamięci”.
Po wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Izraela wielu z nas poczuło się jak na ciężkim kacu: co najmniej źle. Czy w słowach Israela Katza były same niegodziwości i kłamstwa, czy jednak można w nich dopatrzyć się odrobiny prawdy? Smutnej i niewygodnej?
Dina Feldman, działaczka z Izraela, zasiadająca przez wiele lat w tamtejszym rządzie szuka swoich korzeni, w tym również w Piotrkowie. Od lat jeździ po Polsce i trafia na historie swoich przodków. Jej ojciec Abraham Mevarech (Bęczkowski) był pionierem ruchu Mizrachi w Piotrkowie. A teraz okazuje się, że prapradziadek Diny Feldman walczył pod wodzą Kościuszki a jego postać widnieje na słynnej „Panoramie Racławickiej”. Pochodził z Piotrkowa i tu został pochowany w połowie XIX wieku.
W związku z 75. rocznicą likwidacji getta w Piotrkowie w środę w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się koncert pieśni żydowskich. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali się: Olga Avigail Mieleszczuk (śpiew) i Grzegorz Bożewicz (akordeon).
Grupa 50 osób narodowości Żydowskiej odwiedziła Wolbórz. Chasydzi z Izraela, Stanów Zjednoczonych i innych miejsc ze świata podróżują po Polsce odwiedzając miejsca gdzie żyli ich przodkowie.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika zaprasza na koncert pamięci żydowskich mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, który odbędzie się 18 października o godz. 17.00 w czytelni dla dorosłych MBP przy ul. Jerozolimskiej 29.
Ośrodek Działań Artystycznych zaprasza na wernisaż wystawy i promocję albumu „Tęcza w sercach. Artyści żydowscy z Piotrkowa Trybunalskiego”. Wernisaż odbędzie się 8 października o godz. 18.00 w galerii ODA przy ul. Sieradzkiej 8. Wystawę będzie można oglądać do 19 listopada.
Uczniowie jesziwy, czyli szkoły talmudycznej z izraelskiego Yad Binyamin, odwiedzili w czwartek Wielką Synagogę przy ul. Jerozolimskiej w Piotrkowie. Młodzież zapoznała się z historią Piotrkowa i jego związkami z kulturą żydowską.
Na zaproszenie adiunkta piotrkowskiego Muzeum Piotra Gajdy do Piotrkowa przybyli przedstawiciele Łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Do spotkania doszło w ubiegły wtorek.
Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie zaprasza w najbliższą niedzielę na spacer poświęcony historii żydowskich cmentarzy.