Europe Direct Piotrków Trybunalski zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym kierowanym do młodzieży w wieku 14-18 lat. Celem konkursu jest promocja nauki i wykorzystania w praktyce języków obcych oraz popularyzacja wielojęzyczności Unii Europejskiej. Konkurs odbywa się w kontekście Europejskiego Dnia Języków, który obchodzony jest corocznie 26 września.
Różne są motywy wyjazdów zagranicznych. Polacy, w tym także piotrkowianie najczęściej decydują się na nie, by po prostu odpocząć. Niekiedy jadą w celach zarobkowych. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, że ktoś opuszcza rodzinne strony, by nieść pomoc najbardziej potrzebującym. I to tysiące kilometrów od domu. Tak było w przypadku piotrkowianki Małgorzaty Kuchty, która postanowiła jako wolontariuszka polecieć do Zambii, by wesprzeć jeden z tamtejszych domów dziecka.
Tym razem zła pogoda nie pokrzyżowała planów i legenda polskiego rocka i punk rocka zagrała w Piotrkowie koncert. W miejskim amfiteatrze zabrzmiały piosenki zespołu Kobranocka. Koncert odbył się w ramach cyklu „Trybunalskie granie”.
Opozycja jest słabiutka. Nie ma presji wywieranej na władze – mówili na antenie Strefy FM Jacek Sokalski i Paweł Ciszewski z ugrupowania Inicjatywa Piotrkowska 22. Chcą podpowiadać i dać szansę młodym. O swoich motywacjach, "niedasizmie" i pomysłach rozmawiali z Marcinem Cecotką w programie „O tym się mówi” (16.08.2022 r.).
W naszych artykułach pisaliśmy już nieco o Słowenii. Poznaliśmy do tej pory między innymi kompleksy skoczni narciarskich, które warto odwiedzić. Dziś jednak ruszymy w podróż po związanych z tym krajem różnych ciekawostkach. Czy możemy startować? A więc zaczynajmy!
Piotrków nie jest, i pewnie w najbliższych latach nie będzie turystycznym zagłębiem, do którego co roku będą przyjeżdżać setki tysięcy ludzi. Nie oznacza to jednak, że turystów w Piotrkowie nie ma. Są, a po dwóch latach pandemicznej przerwy, z miesiąca na miesiąc jest ich coraz więcej. Co ważniejsze, większość przyjezdnych bardzo pozytywnie odbiera gród trybunalski.
W gminie Łęki Szlacheckie będzie można wziąć udział Tygodniu Profilaktyki, poświęconym uzależnieniom behawioralnym dzieci i młodzieży. Specjaliści będą omawiać problem zbyt częstego korzystania z telefonu czy komputera, ale też uzależnienia od portali społecznościowych i gier komputerowych.
Obserwując otoczenie rynkowe oraz rynek surowców, PGE wskazuje, że ceny węgla w 2022 r. mogą wzrosnąć średniorocznie o ok. 190 proc. w porównaniu do 2021 r., cena gazu w 2022 r. o ok. 210 proc., a uprawnień do emisji CO2 o ok. 140 proc. Podczas gdy w tym samym okresie cena energii elektrycznej powinna wzrosnąć o ok. 110 proc. Oznacza to, że koszty produkcji energii mogą wzrosnąć istotnie więcej od wzrostu przychodów z jej sprzedaży.
Zuzanna Wiernicka została mistrzynią Polski do lat osiemnastu w biegu na 1500 metrów. Tytuł wywalczyła podczas lekkoatletycznego czempionatu kraju, który odbył się w Bielsku-Białej.
81% Polaków popiera rozwój lądowych elektrowni wiatrowych, 75% uważa, że wiatraki na lądzie przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, a 85% badanych sądzi, że prawo w Polsce powinno wspierać rozwój i korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wiatrowych – wynika z najnowszego badania Social Changes. To potwierdza jak ważne zarówno dla gospodarki, ale też społeczeństwa, są wprowadzane właśnie zmiany liberalizujące ustawę odległościową, dopuszczając dla chętnych gmin zmniejszenie odległości minimalnej od zabudowań do 500 metrów.