Za nami oficjalne otwarcie Leśnej Osady Edukacyjnej w Kole. To miejsce, gdzie dzieci i młodzież mogą m.in. poznać mieszkańców lasu, dowiedzieć się jakie są ich zwyczaje i nie tylko. Przede wszystkim jednak, pracownicy ośrodka niosą pomoc zwierzętom, które potrzebują opieki medycznej po wypadkach komunikacyjnych lub atakach drapieżników. O tym aspekcie działania Osady Leśnej rozmawialiśmy z weterynarz dr Dominiką Domańską, która zajmuje się w Kole rannymi zwierzętami.
Nauka elektroniki i programowania z robotem? A może matematyka z klockami LEGO? Właśnie takich angażujących rozwiązań potrzebuje nowoczesna szkoła. Taką placówką staje się właśnie Szkoła Podstawowa im. Ks. Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie, gdzie w ramach Rządowego Programu Laboratoria Przyszłości za kwotę 97.800 zł kupiono wiele interesujących pomocy naukowych.
Na ostatni weekend lata polecamy zestaw, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy tu powieść obyczajową, kryminał i poradnik. Zapowiada się zatem całe spektrum emocji i wrażeń. Zatem po kolei...
Dzięki kampaniom prozdrowotnym coraz więcej osób poprawia nawyki żywieniowe, ale są spore różnice w diecie pomiędzy różnymi grupami społecznymi, to zaś przekłada się na ich stan zdrowia. Choroby cywilizacyjne wynikające ze stylu życia najczęściej dotyczą osób biedniejszych i gorzej wykształconych. Jak dobierać polityki zdrowotne, by poprawili nawyki sprzyjające zdrowiu?
Po raz drugi w tym roku w przez dwa dni w Focus Mall w Piotrkowie można wziąć udział w giełdzie płyt winylowych, która zawsze cieszy się dużym powodzeniem. Unikalne, piękne okładki i wyjątkowe brzmienie to coś co przyciąga melomanów w każdym wieku. 23-24 września (piątek i sobota) wiele tysięcy winyli zagości w Focus Mall w Piotrkowie. Giełda Płyt Winylowych i Kompaktowych organizowana jest przez grupę miłośników płyt winylowych, zrzeszonej pod nazwą „Płyty w Twoim mieście”.
Blockbustery i horrory zrodziły wiele mitów związanych z leczeniem psychiatrycznym. Jak się okazuje, brak wiedzy bardzo często prowadzi do tego, że pacjent nigdy nie rozpoczyna leczenia. O ile doświadczanie strachu i niepokoju przed zażyciem pierwszej tabletki jest zjawiskiem naturalnym, to osoby cierpiące na choroby psychiczne powinny wiedzieć, że unikanie farmaceutyków może pogłębiać ich schorzenie i związane z tym cierpienie. Warto więc rozwiać wątpliwości związane z przyjmowaniem leków psychotropowych oraz pokazać, że nie różnią się one zbytnio od innych leków – mówią dr n. med. Sławomir Wolniak, specjalista psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa oraz Daniel Los, lekarz w Klinice Wolmed.
na każdym kroku. Realizacja różnych projektów, od poprawy infrastruktury i prowadzenia działań na rzecz cyfryzacji, przez rewitalizację terenów zdegradowanych i ochronę dziedzictwa kulturowego, aż po rozwój turystyki w regionie, promocję postaw ekologicznych i przejście na niskoemisyjną gospodarkę lokalną, sprawia, że mieszkańcy powiatu piotrkowskiego mogą wspólnie z Funduszami Europejskimi tworzyć lepszą przyszłość.
„Piotrków Trybunalski przeciwko Antoniemu Macierewiczowi” - pod takim hasłem odbył się w czwartek (22.09) happening w Rynku Trybunalskim w Piotrkowie. Jak mówili organizatorzy, przyczynkiem do tego wydarzenia było m.in. budowanie kapitału politycznego na tragedii jaką była katastrofa smoleńska.
Już od kilku dni pogoda wskazywała nieubłagane nadejście jesieni. Ta kalendarzowa rozpoczęła się dzisiaj (23.09.2022). Co ciekawe w tym roku zbiegło się to również z nastaniem jesieni astronomicznej, która zaczęła się kilka minut po godzinie trzeciej. Oznacza to, że dzisiejszy dzień i noc będą trwać równo po 12 godzin. Natomiast w kolejnych dniach dzień będzie się skracał, a noc wydłużać.
Samorządy z naszego regionu, tworzące grupę zakupową, unieważniły drugi przetarg na dostarczanie energii elektrycznej. W przyszłym tygodniu zapadną dalsze decyzje odnośnie kolejnego konkursu ofert.