artykuł sponsorowany

Fundusze Europejskie integrują społeczność powiatu piotrkowskiego

Piątek, 23 września 2022
na każdym kroku. Realizacja różnych projektów, od poprawy infrastruktury i prowadzenia działań na rzecz cyfryzacji, przez rewitalizację terenów zdegradowanych i ochronę dziedzictwa kulturowego, aż po rozwój turystyki w regionie, promocję postaw ekologicznych i przejście na niskoemisyjną gospodarkę lokalną, sprawia, że mieszkańcy powiatu piotrkowskiego mogą wspólnie z Funduszami Europejskimi tworzyć lepszą przyszłość.
Fundusze Europejskie integrują społeczność powiatu piotrkowskiego

Dzięki dotacjom z Unii Europejskiej mnogość inwestycji i ciągłych zmian następujących w regionie przyczynia się do tworzenia i umacniania więzi społecznych wśród lokalnych społeczności. Inicjatywy, takie jak Pikniki Województwa Łódzkiego ze Strefą Funduszy Europejskich, projekt Trakt Wielu Kultur, czy wspieranie osób wykluczonych pomagają tworzyć wspólnotowość. Działania Unii Europejskiej budują zatem regionalną solidarność przez osiąganie wspólnych celów prowadzących do rozwoju regionu.

Integracja społeczności w Piotrkowie Trybunalskim

Budowanie wspólnotowości na terenie Piotrkowa Trybunalskiego jest widoczne m.in. w działaniach mających na celu ożywienie gospodarcze i społeczne miasta poprzez wykorzystanie jego potencjału turystycznego. Podpierając się wyjątkową wielokulturowością Piotrkowa stworzono Trakt Wielu Kultur. Wspólne spacery i zwiedzanie zabytków usytuowanych wzdłuż traktu przyczyniają się do budowania więzi społecznych. Dzięki rewitalizacji oraz promocji miejskich zabytków mieszkańcy mogą uczestniczyć w wielu koncertach, pokazach, a także zwiedzaniu najpiękniejszych zakątków Piotrkowa. Na terenie miasta z Funduszami Europejskimi zrekonstruowano elewacje zabytkowych budynków, ułożono nawierzchnie ulic, urządzono zieleń i elementy małej architektury. Metamorfoza zachęca mieszkańców do odwiedzania starówki, wspólnego spędzania czasu i integracji lokalnej społeczności.

Piotrków Trybunalski, dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich, wspiera również różne grupy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Projektem współfinansowanym z Funduszy Europejskich, który wspaniale oddaje tę ideę, jest „Razem możemy jeszcze więcej”. Dzięki wsparciu unijnemu prowadzone są zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Istnieje także tzw. mieszkanie treningowe, które pomaga osobom niepełnosprawnym uczyć się samodzielności. Organizowanie zajęć i rehabilitacji osób niepełnosprawnych stwarza tym osobom możliwość uczestniczenia w normalnym życiu i sytuacjach społecznych, w których uczestniczą pełnosprawni. Tym samym, dzięki unijnym dotacjom, mieszkańcy integrują się ze sobą. Miasto we współpracy z Unią Europejską nie zapomina też o najmłodszych. W Prywatnym Przedszkolu Magdalena Jakubiak w Piotrkowie Trybunalskim dla potrzeb 9 dzieci z niepełnosprawnościami zakupiono wyposażenie do gabinetów terapeutycznych oraz sali integracji sensorycznej SI.

Fundusze Europejskie w powiecie piotrkowskim

Integracja społeczności powiatu piotrkowskiego jest widoczna m.in. w działaniach mających na celu zagospodarowanie terenów rekreacyjnych nad rzeką Pilicą na odcinku od Maluszyna do Sulejowa. Fundusze Europejskie, jako siła napędowa tej zmiany, aktywnie przyczyniają się do tworzenia regionalnych miejsc wypoczynku podkreślając jednocześnie miejscowe walory przyrodnicze. Utworzono tam kajakowy szlak wodny oraz zbudowano stanice kajakowe, kładki, zamontowano tablice informacyjne oraz stojaki na rowery. Nad rzeką w Sulejowie można skorzystać z pięknej plaży, odpocząć, zjeść i popływać. To idealne miejsce na letnie leniuchowanie i wakacyjne szaleństwa nad wodą. Dzięki stworzeniu nowych atrakcji wodnych obszar Pilicy odżył i przyciąga nad swoje brzegi coraz większą liczbę mieszkańców. Fundusze Europejskie aktywnie przyczyniają się do tworzenia regionalnych miejsc wypoczynku, podkreślając jednocześnie miejscowe walory przyrodnicze.

Ważną inicjatywą, która scala mieszkańców powiatu, jest opieka koordynowana w placówkach Amicus-Med. R.W. Szymańscy Sp. j. w Wolborzu i Będkowie. Zakup sprzętu diagnostycznego zwiększył dostępność do opieki zdrowotnej osób starszych oraz z niepełnosprawnościami, które są pacjentami placówek. Bezpośrednie wykonywanie w placówce badań ultrasonograficznych, diagnostyki dla pacjentów dorosłych, jak i dzieci umożliwiło lekarzom ukierunkowanie ścieżki dalszego leczenia pacjentów, jak i skróciło czas oczekiwania na konsultacje u specjalistów. Dbanie o zdrowie mieszkańców powiatu piotrkowskiego jest równie istotne, co troska o wychowanie dzieci. Wspólnie z Funduszami Europejskimi na terenie gminy Gorzkowice w przedszkolu Świat Bajek utworzono i doposażono grupę oraz podniesiono jakość edukacji przedszkolnej. Dostęp do opieki dla najmłodszych mieszkańców gminy oraz bezpieczniejsze środowisko przedszkolne jest kolejnym przykładem budowania solidarności i wspólnotowości razem z Funduszami Europejskimi.

Wspólne cele

Podane przykłady projektów realizowanych na terenie Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego przy wsparciu Funduszy Europejskich to tylko niektóre z działań podejmowanych na rzecz budowania solidarności i spajania społeczności lokalnych. Fundusze Europejskie pomagają nam osiągać wspólne założenia, cele i marzenia, oraz tworzyć lepsze jutro dla powiatu piotrkowskiego i całego województwa łódzkiego.

 

 

 


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat