Kilkanaście dni temu w Bełchatowie rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego. Surowiec cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiono o jego sprzedaży także dla instytucji. W Strefie FM pytaliśmy dziś, czy taki rodzaj węgla powinien być tak szeroko stosowany.
Gminy powiatu piotrkowskiego chcą przystąpić do programu sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. W tym celu w poszczególnych gminach rozpoczęło się szacowanie zapotrzebowania na ten surowiec.
Mieszkańcy pytają czy Piotrków zajmie się dystrybucją węgla. Póki co nie ma takiego wymogu, ale trwają rozmowy w tej sprawie.
W związku z uchwaloną przez Sejm ustawą o zakupie preferowanym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe regulującą dystrybucję i sprzedaż węgla przez jednostki samorządu terytorialnego, gmina Gorzkowice przystępuje do wstępnego oszacowania ilości węgla niezbędnego do zamówienia dla mieszkańców.
Przedstawiciele Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim poinformowali, że otrzymują liczne pytania w sprawie sprzedaży węgla kamiennego na preferencyjnych warunkach. W opublikowanym komunikacie przekazują oni, że aktualnie miasto nie prowadzi takiej sprzedaży.
Piotrków Trybunalski nadal nie otrzymał pieniędzy na wypłatę dodatków węglowych. To jednorazowe rządowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł, mające zrekompensować Polakom ogromny wzrost cen węgla. Łódzki Urząd Wojewódzki poinformował, że pieniądze wpłynęły już na jego konto i miały zostać wysłane samorządom 21 września 2022. Okazało się, że w czwartek (22.09.2022) zasiliły już kasę piotrkowskiego magistratu.
Polska Grupa Górnicza podwyższyła i ujednoliciła ceny węgla dla odbiorców indywidualnych. Jak wynika z wtorkowej informacji spółki, podwyżka wynosi średnio ok. 20 proc. PGG uzasadniła ten krok drastycznym wzrostem kosztów produkcji i potrzebą inwestycji.
Polacy, którzy swoje mieszkania i domy ogrzewają w czasie zimy węglem, obawiają się, czy nie zabraknie go w najbliższym sezonie. Nawet jeśli taka sytuacja nie nastąpi, uważają, że cena za tonę surowca, może być horrendalnie wysoka. Skąd te obawy i co na ten temat sądzą piotrkowianie?
Obserwując otoczenie rynkowe oraz rynek surowców, PGE wskazuje, że ceny węgla w 2022 r. mogą wzrosnąć średniorocznie o ok. 190 proc. w porównaniu do 2021 r., cena gazu w 2022 r. o ok. 210 proc., a uprawnień do emisji CO2 o ok. 140 proc. Podczas gdy w tym samym okresie cena energii elektrycznej powinna wzrosnąć o ok. 110 proc. Oznacza to, że koszty produkcji energii mogą wzrosnąć istotnie więcej od wzrostu przychodów z jej sprzedaży.
Trzy wielkie kotły gazowe przyjechały do Piotrkowa Trybunalskiego. To inwestycja, dzięki której miejska elektrociepłownia rozwija swoje zaplecze, związane z przechodzeniem z ogrzewania węglowego, właśnie na gaz. We wtorek (19.07.2022) za pomocą ciężkiego dźwigu obiekty były montowane w jednej z hal przy ul. Rolniczej.