Węgiel brunatny będzie sprzedawany na jeszcze większą skalę. Czy warto nim palić?

Łódzkie Czwartek, 27 października 202225
Kilkanaście dni temu w Bełchatowie rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego. Surowiec cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiono o jego sprzedaży także dla instytucji. W Strefie FM pytaliśmy dziś, czy taki rodzaj węgla powinien być tak szeroko stosowany.
Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Problemy z dostępnością i cenami węgla spowodowały, że władze naszego kraju zaczęły szukać alternatyw. Jedną z nich jest sprzedaż węgla brunatnego. Osoby fizyczne mogą go kupować już od dłuższego czasu, m.in. w Bełchatowie. W czwartek PGE poinformowało o możliwości zakupów dla odbiorców instytucjonalnych, m.in. wspólnot mieszkaniowych, organów administracji publicznej, jednostek Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, instytucji oświatowych, żłobków i klubów dziecięcych, jednostek pomocy społecznej i służby zdrowia. 

Rozszerzenie możliwości zakupu węgla brunatnego o odbiorców instytucjonalnych jest odpowiedzią na zainteresowanie tych podmiotów ofertą PGE. Sprzedaż węgla z kopalni w Bełchatowie i Turowie jest uzupełnieniem naszej sprzedaży węgla kamiennego i stanowi kolejne ułatwienie dla klientów w dostępie do tego surowca – informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Celem wszystkich podejmowanych przez nas działań jest zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego i ułatwianie dostępu do paliw opałowych – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Limity zakupu węgla dla poszczególnych grup odbiorców wynosi:

 

  • dla odbiorców indywidualnych – od 2 do 6 ton na sezon grzewczy do wykorzystania na własne potrzeby grzewcze w gospodarstwie domowym, które zgłosiło w deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków węgiel jako paliwo opałowe;
  • dla odbiorców instytucjonalnych – od 2 do 26 ton na sezon grzewczy do wykorzystania w podmiocie instytucjonalnym jako paliwo opałowe.

Także w czwartek na antenie radia Strefa FM w programie "O tym się mówi" rozmawialiśmy z dr hab. Dominikiem Drzazgą z Uniwersytetu Łódzkiego, który przestrzegał przed nadmiernym wykorzystywaniem węgla brunatnego. Jego zdaniem to nie jest odpowiednie paliwo.  

Trzeba zwrócić uwagę na ważną kwestię. Spalanie węgla brunatnego lub kamiennego w elektrowniach i instalacjach przemysłowych zachodzi w innych warunkach technicznych. Tam ten węgiel jest odpowiednio przygotowywany przed spaleniem. Takich możliwości technicznych nie ma w warunkach domowych. Jakość tego procesu spalania będzie dużo niższa i gorsza. Do tego będą większe zanieczyszczenia. Tak naprawdę to w ogóle nie jest paliwo przystosowane do wykorzystania w gospodarstwach domowych - podkreśla dr. hab. Dominik Drzazga.

 

Mimo tych ostrzeżeń węgiel brunatny cieszy się powodzeniem wśród nabywców przede wszystkim ze względu na swoją niską cenę. Zgodnie z cennikiem podanym przez PGE za tonę - w zależności od wielkości - zapłacimy od 155 do 305 złotych.

 

 


Zainteresował temat?

0

4


Zobacz również

reklama

Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

abcde ~abcde (Gość)27.10.2022 21:10

Tu https://deccoria.pl/artykuly/artykuly/wegiel-brunatny-znow-w-sprzedazy-jaka-jest-roznica-miedzy-weglem-brunatnym-a-kamiennym-czy-warto-go-kupowac-5-11851 jest dobrze opisane, jakie parametry ma węgiel brunatny. Trzeba go spalić ok. 3 razy więcej niż kamiennego aby uzyskać tę samą ilość ciepła. Szczególnie węgiel z Bełchatowa jest niskiej jakości, dlatego jest dużo tańszy niż z Turowa. Zapewne po zimie kiedy się paliło węglem brunatnym, piec, komin szlag trafi.

43


emeryt ~emeryt (Gość)29.10.2022 21:07

Ja pamietam jak bylem dzieckiem to sie palilo torfem weglem brunatnym i jakos niepamietam zeby komus szkodzilo.Wnerwia mnie tylko jak co jakis czas pokazuja wtelewizji ze ktos sie zatrul czadem .W Angli nikt niedostanie pozwolenia na uzytkowanie mieszkania jak niebedzie mial czujnka.Ile jeszcze musi umzec ludzi aby u nas taki przepis wprowadzili.Pewno musial by sie zatruc Tusk lub Kaczynski.

20


Łomatuchno ~Łomatuchno (Gość)28.10.2022 12:57

Co wy tam palicie Stopczyk? Ja? Brunatny. Ale jak Pan major woli, to Franz ma pellet.

50


wiesniak ~wiesniak (Gość)27.10.2022 12:08

Ciekawe czym pali Prezes.

106


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)27.10.2022 21:59

Palić można tylko pamiętać trzeba o wkładach kwasowych w kominach bez zabezpieczenia komina szlak go trafi zostanie sam gruz. To obecny rząd odpowiada za brak węgla brak możliwości kupienia drzewa w lasach państwowych

30


ŻwirekPodMuchomorek ~ŻwirekPodMuchomorek (Gość)27.10.2022 18:04

Najpierw tępią wszelkimi sposobami węgiel kamienny, pod pretekstem "ekologii". Potem pozwalają palić brunatnym, żeby się masy wyborcze za mocno nie zdenerwowały. Czyż to nie schizofrenia? Okazuje się, że "ekologia" w obliczu społecznych rozruchów przestaje być ważna. To w końcu jest ważna, czy nie?! Od dawna tłumaczę, że ta cała "ekologia", to pic na wodę, fotomontaż. Liczy się tylko kasa i władza (pod pretekstem "ekologii" można zakazywać wielu rzeczy i doić plebs specjalnymi podatkami!), a "ekologia" i "ratowanie planety" to tylko pretekst dla uzasadnienia grabieży i zamordyzmu.
Węgiel brunatny nie jest dedykowany do pieców domowych z prostego powodu: zawiera znacznie mniej węgla, niż kamienny (ok. 70%), kilkakrotnie więcej siarki (nawet do 4%) i dużo więcej wilgoci. Kominy domowe nie mają ani filtrów cząstek stałych, ani instalacji odsiarczania spalin - to wszystko wylatuje do atmosfery.
Systematyczne niszczenie górnictwa węgla kamiennego w Polsce to zbrodnia i sabotaż gospodarczy - a politycy za to odpowiedzialni są ciągle wybierani! Czy ludzie w tym nieszczęsnym kraju naprawdę nie rozumieją, co się dzieje i o co w tym wszystkim chodzi? Eurokołchozowe obietnice i mrzonki przesłoniły co niektórym zdrowy rozsądek. Może niektórzy nie są w stanie dostrzec minusów bycia częścią eurokołchozu, bo przecież nikt nie ustawia wielkich granatowych tablic z informacjami typu: "Tu była cukrownia. Została zlikwidowana zgodnie z polityką UE nakładającą limity na produkcję cukru.", "Tutaj działała kopalnia. Została zlikwidowana na polecenie UE w imię ideologii walki z globalnym ociepleniem.".
A ceny węgla kamiennego to zwykła hochsztaplerka, bo kopalnie za tonę węgla dostawały bodajże około 300 złotych. Ale tak ma być: ma być drogo, aby osiągnąć założone chore cele. A może głównym źródłem dochodów Europy ma być w przyszłości turystyka? Chińczycy będą masowo przyjeżdżać, żeby zobaczyć na żywo skansen po dawnej rządzącej światem cywilizacji?

144


Ep ~Ep (Gość)27.10.2022 21:59

Palenie węglem brunatnym to nie jest dobry pomysł. Że względu na duże ilości siarki piec i komin długo nie wytrzyma.

61


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)27.10.2022 21:19

Ja tam na zime spuściłem wode z grzejników bo i tak wiecznie w pracy jestem po 16h z przymuszonej woli!

71


Świety Mikołaj ~Świety Mikołaj (Gość)27.10.2022 12:14

Tym co palą węglem brunatnym w domu życzę na święta aby wam te piece powysiadały, kopciuchy wy jedne.

416


And ~And (Gość)27.10.2022 17:14

Palcie, czym chcecie, tylko pamiętajcie, że zapłacicie za to zdrowiem swoim, swoich dzieci i innych ludzi.

35


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat