Referat Zarządzania Kryzysowego i Obrony Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim odebrał na polecenie Ministra Zdrowia z magazynu covidowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego 360 tysięcy medycznych maseczek dla mieszkańców miasta.
Piętnastu harcerzy wzięło udział w zajęciach edukacyjnych w siedzibie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas zajęć młodzież poznała historię instytucji, zaznajomiła się z zadaniami realizowanymi przez archiwum oraz wzięła udział w warsztatach kryptograficznych.
Od wielu tygodni przechodnie i kierowcy przemieszczający się w rejonie zbiegu ulic Toruńskiej i Wojska Polskiego w Piotrkowie Trybunalskim, mogą się zastanawiać, co się stało z miejską latarnią, która oświetlała to skrzyżowanie. Aktualnie na swoim miejscu stoi jedynie podstawa lampy. Czy i kiedy oświetlenie w tym miejscu zostanie naprawione?
Droga usiana dziurami na całej szerokości - tak mieszkańcy ul. Świerkowej w Piotrkowie opisują stan jezdni prowadzącej do ich posesji. Mimo iż, znajduje się ona na obrzeżach miasta, to jest tam spory ruch, ponieważ łączy ona Piotrków z gminą Wola Krzysztoporska.
14 lutego, w związku z obchodami 80. rocznicy powołania Armii Krajowej, Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowało spotkanie historyczne poświęcone dziejom konspiracji piotrkowskiej.
14 lutego 1942 r. funkcjonujący od później jesieni 1939 r. Związek Walki Zbrojnej przeformowany został w Armię Krajową. Wszyscy miłośnicy historii, a zwłaszcza pasjonaci dziejów II wojny światowej wiedzą, że skala działalności polskiego ruchu oporu z lat 1939-1945 osiągnęła rozmiary rzadko spotykane w okupowanej przez Niemców Europie. Z okazji kolejnej rocznicy powstania AK przypominamy artykuł dr Macieja Hubki z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim od ponad 4 lat jest gospodarzem obiektów przy ul. Batorego 10. To właśnie tam swoją stałą siedzibę mają mieć jego przedstawiciele. Wszystko wskazuje na to, że prace nad adaptacją miejsca na potrzeby archiwistów niebawem ruszą. Wystartowało już natomiast postępowanie, które ma wyłonić wykonawców projektu, budowy czy utrzymania opisywanego terenu.
Trwa konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” skierowany do uczniów klas VI szkół podstawowych. Zadaniem uczestników będzie stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji konkursowej. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br.
Po niebezpiecznych wichurach, jakie nawiedziły Piotrków Trybunalski i cały nasz region w ostatnim czasie, wciąż jeszcze nie udało się uprzątnąć wszystkich szkód. Powody takiego stanu rzeczy są różne. Na przykład w parku im. ks. J. Poniatowskiego od kilku dni zalega kilkanaście dorodnych drzew, które wiatr wyrwał razem z korzeniami. Niektóre z nich przewracając się, uszkodziły okoliczną infrastrukturę, inne blokują przejście głównymi alejami. Okazuje się jednak, że w tym miejscu przeprowadzenie szybkich prac nie jest możliwe bo... trzeba czekać na odpowiednie pozwolenia.
Woda w rzece Strawce w okolicy Parku Belzackiego w Piotrkowie jest zanieczyszczona. Najprawdopodobniej to substancja ropopochodna. Miejskie służby ustalają przyczyny wycieku.