Dlaczego filtr do akwarium jest tak ważny?
Oprócz zanieczyszczeń widocznych gołym okiem takim jak resztki pokarmu, leków czy odchody ryb, w wodzie gromadzą się także szkodliwe substancje, które, choć niewielkie niosą ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia wodnych organizmów zamieszkujących nasze akwarium. Filtry do akwarium, które dzielimy na te odpowiedzialne za filtrację biologiczną, chemiczną i mechaniczną skutecznie oczyszczają wodę, o ile wiemy jak dobrać filtr do akwarium, jak go zamontować i w jaki sposób o niego dbać.
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze filtra do akwarium?
Przy doborze filtra, należy dokładnie wiedzieć kto w nim zamieszka, jakie ma wymagania i preferencje. Nie bez znaczenia jest wielkość akwarium — jeśli chcesz zaoszczędzić na miejscu, warto bliżej przyjrzeć się filtrom umieszczonym na zewnątrz zbiornika. Jak wiadomo, rośliny pełnią funkcję oczyszczającą wodę, lecz ich użycie nigdy nie zastąpi sprzętu do filtracji, który dzieli się na trzy rodzaje.
Jakie są rodzaje filtracji?
Jak wspomnieliśmy, w akwarystyce spotkasz się z trzema rodzajami filtracji:
- biologiczną,
- mechaniczną,
- chemiczną.
Ta pierwsza odpowiada za wytwarzanie pożytecznych bakterii, które niwelują z wody związki azotanowe, a także redukują nadmiar fosforanów. Występują w postaci wkładów, np. wykonanych z ceramiki, gdzie dużo prościej zgromadzą się wartościowe bakterie.
Filtracja mechaniczna usuwa z wody zanieczyszczenia takie jak resztki pokarmu, leków, kurzu czy odchodów. Zatrzymują się one na specjalistycznej gąbce lub wkładzie, które trzeba regularnie wymieniać lub czyścić, tak aby nie ograniczały przepływu wody przez filtr do akwarium.
Ostatni rodzaj filtracji to ta, która ma wychwycić i usunąć szkodliwe chemiczne substancje występujące w zanieczyszczonej wodzie. Użycie specjalnych wkładów np. z węglem aktywnym nie powinno być stosowane zbyt często, dlatego ten rodzaj filtracji wymaga największej ostrożności i kontroli.
Jakie rodzaje filtrów do akwarium są dostępne na rynku?
Szukając odpowiedzi, jaki filtr do akwarium kupić, spotkamy się z rodzajami filtrów, które różnią się od siebie budową, sposobem montażu i stopniem zaawansowania. Dla dużych zbiorników (200-250 litrów) o wiele bardziej wydajny będzie filtr do akwarium zewnętrzny, zwany filtrem przelewowym lub kaskadowym. Jest on droższy niż filtr wewnętrzny, który częściej wybierają osoby, które zaczynają swoje początki z akwarystyką. Filtr wewnętrzny jest tańszy, lecz wymaga dużo częstszego czyszczenia i zdarza się, że jego praca bywa zbyt głośna. Wewnętrzny filtr z pompką zalecany jest do użycia w akwarium nie większym niż 60 litrów. Na rynku akwarystycznym dostępne są także filtry kubełkowe, które uzupełnia się dowolnym wkładem filtracyjnym (mechanicznym, biologicznym, chemicznym). Ten rodzaj filtrów jest najbardziej wydajny i szczególnie zalecany dla bardziej zaawansowanych akwariów.
Gdzie kupić wydajne i sprawdzone filtry do akwarium i dodatki do nich?
Ponieważ wiele filtrów wymaga częstej wymiany wkładów czy gąbek, warto znaleźć miejsce, gdzie kupimy wszystko, co potrzebne do akwarystyki. Takie rozwiązanie daje akwarystom sklep online Aquario.pl, gdzie oprócz sprzętu do filtracji, dostępne są pojedyncze wkłady, a także dodatki ułatwiające zachowanie czystości w akwarium. Oferta, którą znajdziesz na https://www.aquario.pl/2715-filtry-do-akwarium obejmuje zarówno wysokiej klasy sprzęt dla osób bardziej zaawansowanych w tym hobby jak i początkujących akwarystów, którzy wolą na początek nie inwestować w droższe produkty.