To była ważna sesja Rady Miasta Piotrkowa. Podczas obrad w środę 10 czerwca radni najpierw zajęli się Raportem o stanie miasta za 2019 rok, później przegłosowali dwie istotne dla prezydenta uchwały - w sprawie udzielenia mu wotum zaufania i absolutorium za wykonanie budżetu w ubiegłym roku.
Zakończyła się kolejna inwestycja w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5. Przy placówce wykonano m.in. nowe ogrodzenie i plac rekreacyjny. Całość była projektem budżetu obywatelskiego 2019. Jednak w ubiegłym roku, ze względu na brak rozstrzygnięcia przetargu, nie zrealizowano jej i przełożono na wiosnę.
Zamrożenie gospodarki i lockdown wprowadzony z powodu epidemii COVID-19 odbija się na kondycji miejskiej kasy. Wpływy z tytułu podatków spadły w marcu o 40%. W przypadku Piotrkowa to 4 miliony złotych.
Samorządy w Polsce liczą straty, z powodu epidemii koronawirusa wpływy do budżetów są znacznie niższe, a władze miast i gmin zastanawiają się, z których inwestycji zrezygnować. Które zadania zostaną odłożone na później w Piotrkowie Trybunalskim?
O 10, a nawet kilkanaście procent mniejsze dochody odnotują samorządy z powodu epidemii koronawirusa. Tak będzie w powiecie piotrkowskim, mieście Piotrkowie Trybunalskim czy Radomsku. Co to oznacza? Najprawdopodobniej rezygnację z niektórych inwestycji.
Nie tylko szkoły, ale również ogrody działkowe będą miały osobny dział w piotrkowskim budżecie obywatelskim. Taką decyzję podjęli w środę 26 lutego nasi radni.
20 lutego rozpoczyna się nabór projektów do IV edycji budżetu obywatelskiego „ŁÓDZKIE NA PLUS”.
Możliwość zawieszenia budżetu obywatelskiego bierze pod uwagę prezydent Jarosław Ferenc, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze chciałby przeznaczyć na walkę ze smogiem. W Piotrkowie Trybunalskim takie rozwiązanie nie jest możliwe. Dlaczego?
Radni gminy Grabica mają już za sobą budżetową sesję (30 grudnia). Jednogłośnie poparli projekt budżetu gminy na 2020 rok.
Inwestycje za ponad 9 milionów, ogromne nakłady na oświatę, ale też lokalne działania proekologiczne – to podstawy budżetu 2020 dla gminy Wola Krzysztoporska, który wójt Roman Drozdek określił jako spokojny, bezpieczny i co ważne bez deficytu. Rada Gminy uchwaliła go jednogłośnie 19 grudnia 2019 r. Na co przeznaczono najwięcej pieniędzy? Jakie inwestycje przed gminą?