Advertisement

Finanse Piotrkowa uszczuplone epidemią

Strefa FM Wtorek, 02 czerwca 202059
Zamrożenie gospodarki i lockdown wprowadzony z powodu epidemii COVID-19 odbija się na kondycji miejskiej kasy. Wpływy z tytułu podatków spadły w marcu o 40%. W przypadku Piotrkowa to 4 miliony złotych.
Prezydent Piotrkowa, Krzysztof Chojniak, fot. P. Kwiatkowski Prezydent Piotrkowa, Krzysztof Chojniak, fot. P. Kwiatkowski

- Samorządy nie mają lekko. Dbamy o miasto i staramy się, by mimo trudności funkcjonowało ono możliwie jak najlepiej. Troszczymy się też o finanse miasta, choć z dnia na dzień jest to coraz trudniejsze. Jest to wyzwaniem, tym bardziej, że w marcu spadek wpływów z podatków CIT i PIT. Inaczej mówiąc nasze finanse są ściśle uzależnione od sytuacji gospodarczej i tego jak finanse przepływają przez rynek. Jeśli w marcu mieszkańcy mniej kupowali i wydawali mniej na usługi, to i budżet miasta zanotował mniej pieniędzy z podatków - wyjaśniał prezydent na antenie Radia Strefa FM w programie "O tym się mówi".

 

W kwietniu sytuacja finansowa w gospodarce była jeszcze gorsza. Dodatkowo na finanse samorządów mają też spory wpływ decyzje rządowe. Podniesienie płacy minimalnej czy zwolnienie z podatków osoby poniżej 26 roku życia też uszczupliły strumienie zasilające budżety miast.

 

- Braliśmy pod uwagę i te rządowe decyzje, jak i spowolnienie gospodarcze. Zresztą widoczne było już pod koniec ubiegłego roku i na to byliśmy przygotowani. W rok 2020 wchodziliśmy w dobrej kondycji finansowej, co potwierdza też ocena ratingowa przygotowane dla Piotrkowa. Jest to ocena A z perspektywą stabilną. Ale nikt nie przypuszczał, że będziemy się musieli zmierzyć z pandemią - dodał prezydent.

 

Wielu przedsiębiorców zostało zwolnionych z podatku za nieruchomości. Wiele innych opłat zostało odroczonych na kolejne miesiące, co powoduje pogłębienie sytuacji.

 

- Niestety w tej sytuacji nie zmieniają się wydatki. Nawet są większe, bo nie planowaliśmy też przecież kosztów zabezpieczeń związanych z epidemią. Koszty generuje oświata, dokładamy do komunikacji miejskiej, bo mimo małej liczby pasażerów ona nadal funkcjonuje. Podobnie w przypadku basenów, gdzie użytkowników nie ma, ale trzeba utrzymać infrastrukturę. Czyli mamy koszty przy mizernych wpływach - konkludował Krzysztof Chojniak.

 

Ta sytuacja powoduje, że mieszkańcy odczują zaciskanie pasa przez miasto. Obcięto już dotacje na wiele wydarzeń kulturalnych, na ulicach między 1.00 a 4.00 w nocy gaszone jest oświetlenie, podniesiono opłaty za parkowanie na targowisku przy hali. Pomysłów na ratowanie budżetu zapewne będzie w najbliższych miesiącach więcej.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

4


Advertisement
Advertisement

Komentarze (59)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)02.06.2020 20:36

Jednym słowem nic nowego .Była bida ,jest bida,będzie bida...16 chudych lat..Kto wie czyja to wina?

70


gość ~gość (Gość)04.06.2020 05:20

Ludzie ciągle jedno i to samo ciągle ta media teka a przypomnijcie sobie o stadionie 35 lecia pamiętacie taki kompleks sportowy poszedł z ruiny teraz co na nim jest to był bul tyle wysiłku ludzkiego

10


du... ~du... (Gość)02.06.2020 15:05

to całe negatywne gadanie na temat mediateki to jest aż nie smaczne, niegramotnym korzystanie z biblioteki nigdy nie było potrzebne.

618


gość ~gość (Gość)03.06.2020 19:45

Bardzo dobrze, bo te pieniądze i tak by zostały zmarnowane np na takie,, inwestycje"jak mediateka. Teraz obok postawili druga biblotek~ pedagogiczną. Ewenement piotrkowski. Dwie biblioteki oddalone o 100metrów.

40


gość ~gość (Gość)03.06.2020 15:45

Prezent bardzo rozmowy tylko zamiast porozmawiać z kupcami wysłał na nich policję teraz wiadomo dziura w budżecie trzeba podnieść opłaty na targowisku. Pozdrawiam pana prezydenta

40


gość ~gość (Gość)02.06.2020 14:40

Szkoła nr 18 zarośla trawą jak nie uczą to niech kosza

61


rost ~rost (Gość)03.06.2020 10:24

Pieniędzy nie ma i nie będzie....
Jak mówił klasyk

50


Trevor ~Trevor (Gość)02.06.2020 14:51

Ciekawe ile władze Piotrkowa wydały na ochronę swoich mieszkańców przed covidem i ile to będzie w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

101


malik ~malik (Gość)03.06.2020 09:22

Jakoś zawierzenie Matce Bożej Piotrkowa nie pomogło. Pieniędzy brakuje. Śmiać mi się chce z tego zarządzania.

61


gość ~gość (Gość)02.06.2020 13:30

Q po co im pieniądze na bzdurne pomysły tak jak przeróbka belzackiej ?

101


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat