9 czerwca świętują ci, którzy na co dzień dbają o pamięć o przeszłości. Międzynarodowy Dzień Archiwów to okazja, by zapoznać się z niełatwą pracą archiwisty. Ci z Piotrkowa spotkali się z mieszkańcami regionu przy swojej siedzibie, czyli na terenie byłej synagogi, przy ul. Jerozolimskiej 29.
Historia kolejnictwa w Piotrkowie jest niemal tak stara jak historia pocztowych znaczków. Pierwsze znaczki pocztowe wyemitowane zostały w 1840 r. w Anglii. Wkrótce, bo już w 1860 r. pojawiły się również na ziemiach polskich. W międzyczasie podjęto budowę Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Poruszające się tzw. „wiedenką” pociągi zawitały do Piotrkowa już w 1846 r. Właśnie kolej jest przedmiotem wystawy, którą będzie można podziwiać w piotrkowskim Muzeum w wakacje.
Międzynarodowy Dzień Archiwów jest okazją do prezentacji archiwów poprzez pryzmat ich działań i zasobów. W tym roku – w dalszym ciągu upływającym pod znakiem zagrożenia pandemicznego COVID-19, archiwiści postanowili zestawić tradycję z nowoczesnością. Dlatego tegoroczne wydarzenie organizowane jest zarówno w przestrzeni cyfrowej, jak i tradycyjnej.
Miłośnicy czystych lasów – Leszy Wola Krzysztoporska i przyjaciele – posprzątali kolejny fragment naszego zielonego zasobu. Wzdłuż drogi na Kamienną zebrano około 4 m sześc. śmieci.
Sulejowscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci 34-letniego mieszkańca powiatu. Ciało mężczyzny wraz z motocyklem zostały odnalezione w rzece Czarna w pobliżu miejscowości Niewierszyn.
Ze względu na trwający stan epidemii, sesja absolutoryjna w dniu 7 czerwca została zwołana w trybie korespondencyjnym – informuje oficjalna strona miasta. O takim sposobie przeprowadzenia tej wyjątkowej sesji zadecydował przewodniczący piotrkowskiej Rady Miasta, Marian Błaszczyński. Ogłoszenie wyników listownego glosowania, zamiast debaty, poprzedzi odczytanie stanowisk przesłanych do przewodniczącego. Sprzeciwiają się temu radni Prawa i Sprawiedliwości.
To nie był finisz PGNiG Superligi dla ludzi o słabych nerwach. Po pierwszych połowach meczów w Szczecinie i Kwidzynie ostatnie miejsce w tabeli zajmował Piotrkowianin. Później jednak wszystko się zmieniło. Piotrkowianin wywalczył dwa punkty (remis 25:25 i zwycięskie rzuty karne), a Stal Mielec przegrała ostatecznie jednym trafieniem. To oznacza, że plasujemy się w końcowej tabeli na trzynastym miejscu. Baraży nie będzie, piotrkowska drużyna nadal będzie grać w Superlidze.
Dramatyczne sceny rozegrały się w sobotnie popołudnie przy ul. Dworskiej - informuje w mailu do redakcji, jeden z naszych czytelników. Poruszający się rowerem starszy mężczyzna stracił przytomność i upadł nieprzytomny na ziemię. Do jego ratowania najpierw ruszyli świadkowie zdarzenia, a potem w karetce reanimację rowerzysty kontynuowali ratownicy medyczni.
Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej piotrkowskiego starostwa jest już dostępny raport o stanie powiatu za rok 2020.
Po wielu tygodniach Piotrkowianin oddał ostatnie miejsce w ligowej tabeli. W spotkaniu 25. Serii PGNiG Superligi nasza drużyna pokonała przed własną publicznością SPR Azoty Tarnów 31:27 (16:14) i awansowała na trzynaste miejsce w tabeli. Mało tego zachowała szansę na dwunastą lokatę gdyż ma lepszy bilans bezpośrednich meczów z zespołem z Tarnowa. Przed nami jeszcze jeden mecz - w najbliższą sobotę w Kwidzynie.