List intencyjny, który Prezes PAA podpisał z wojewodą łódzkim określa podstawowe zasady współpracy przy zagęszczaniu sieci stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (PMS – ang. Permanent Monitoring Station) na terenie województwa łódzkiego. To siódme takie porozumienie. Wcześniej PAA podpisała podobne listy intencyjne z województwami: podlaskim, lubelskim, podkarpackim, pomorskim, małopolskim oraz mazowieckim.
Systematyczny rozwój w całej Polsce
– Sukcesywnie poszerzamy nasz potencjał związany z monitoringiem radiacyjnym – zwiększamy liczbę stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Wszystko po to, by zachować jak najwyższe standardy związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną kraju – mówi Andrzej Głowacki. Prezes PAA podkreśla, że eksperci PAA nie tylko instalują stacje w nowych lokalizacjach, ale też zastępują obecnie istniejące - nowocześniejszymi urządzeniami.
W tej chwili na terenie województwa łódzkiego działa jedna stacja – w samej Łodzi. W tym roku planowana jest instalacja kolejnej. Zlokalizowana ma zostać w Tuszynie. Docelowo, w kolejnych latach, na terenie województwa ma zostać umiejscowionych jeszcze siedem stacji.
- Nowa, dodatkowa stacja wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych na terenie województwa łódzkiego to zwiększenie możliwości analitycznych i prewencyjnych PAA oraz szybsza reakcja w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowych – mówi Dorota Ryl, wojewoda łódzki.
Od kilku lat PAA stale rozwija sieć monitoringu radiacyjnego. Aktualnie w Polsce działa 57 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Ich zadaniem jest prowadzenie ciągłego pomiaru mocy przestrzennego równoważnika dawki promieniowania jonizującego. Wyniki pomiarów przesyłane są do Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych PAA w Warszawie.
Rozwój monitoringu radiacyjnego związany jest również z rządowym programem budowy elektrowni jądrowych. Jak wynika z tego programu, do 2033 roku w Polsce ma funkcjonować co najmniej 145 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.
Wyniki pomiarów – można je śledzić online
PAA stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju. Odbywa się to 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok bez przerwy. Same stacje nie są urządzeniami o dużych gabarytach. Ich umiejscowienie w terenie wymaga jednak spełnienia odpowiednich warunków umożliwiających dokładny pomiar.
Cały system polskiego monitoringu radiacyjnego tworzą nie tylko stacje należące do PAA, ale też zarządzane przez Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej, a także Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.
Dane ze stacji PMS przesyłane są regularnie do PAA, a wyniki udostępniane każdemu zainteresowanemu na stronie agencji: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/.