Wielkanoc to czas, który niesie ze sobą radość i nadzieję. Niech więc zapukają one do naszych domów i zagoszczą w nich na długo.
Pojawiły się w Polsce w XVIII wieku za czasów Augusta Poniatowskiego, choć niektóre źródła podają, że już w XV a nawet w XII w pisano o ciastach przypominających babskie spódnice. To od nich wzięła się nazwa ciasta w tym kształcie – baba, babka, babeczka. Do ich przyrządzenia potrzeba było wielu jaj, masła i drożdży, a receptury na nie były pilnie strzeżone. I uwaga – nie każdy miał do nich dostęp. Początkowo znane były tylko kobietom! Na temat tego smacznego wypieku, dowiecie się więcej z tekstu Beaty Królikiewicz, autorki bloga "Niebo na talerzu".
Ceny na stacjach paliw powinny nieznacznie spać w tygodniu poprzedzającym święta Wielkiej Nocy - uważają analitycy e-petrol. Natomiast zdaniem BM Reflex wprowadzenie całkowitego lockdownu w Polsce nie spowoduje spadków cen paliw.
Patryk Kabziński jest nastolatkiem z powiatu piotrkowskiego. Jego codzienność to nieustanna walka o życie. Chłopiec ma mutację genu typu MECP2, co oznacza, że połączenia nerwowe w jego organizmie nie kształtują się prawidłowo. Cyklicznie organizowane są różnego rodzaju akcje, które mają na celu wsparcie Patryka i jego rodziny. Kolejną jest wielkanocny kiermasz stroików ozdobnych oraz nagrobkowych. Można oglądać je i licytować na Facebooku.
Lasy jeszcze bardziej otwierają się na osoby, które szukają kontaktu z przyrodą. Powstaną miejsca do biwakowania, w których będzie można także przenocować bez powiadamiania o tym leśników. Wszystko to w ramach programu "Zanocuj w lesie”.
Zgodnie z zapowiedzią Ośrodek Edukacji Artystycznej MOK już od dziś zaprasza na charytatywny Kiermasz Wielkanocny.
Nie jest to jeszcze przesądzone, ale nie nastawiałbym się na to, że Wielkanoc spędzimy tak, jak się przyzwyczailiśmy, w wielkim rodzinnym gronie - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany o ewentualne obostrzenia, które mogą obowiązywać w czasie zbliżających się świąt.
Lasy Państwowe od 1 maja udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko - poinformowała we wtorek spółka. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu.
Jedna z największych inwestycji w gminie Czarnocin w ostatnich latach, została oficjalnie potwierdzona. W poniedziałek (22.02) w tamtejszym Urzędzie Gminy doszło do podpisania umowy, na mocy której powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej „Ekosfera”.
W ostatnich latach samorząd gminy Czarnocin przeznacza ogromne środki finansowe na poprawę i rozwój bazy dydaktycznej w swoich placówkach szkolnych. Po zakończeniu inwestycji, które są zaplanowane na bieżący rok, łączna wartość wszystkich zadań zrealizowanych w ciągu ostatnich sześciu lat, wyniesie około 7,5 mln zł.