Artykuły do tagu: historia

Piotrkowskie pamiątki wojny polsko-bolszewickiej
Jedynie dwie pamiątkowe tablice w kruchcie kościoła św. Jacka i św. Doroty oraz kilka kwater na piotrkowskim cmentarzu wojskowym przypominają mieszkańcom naszego miasta wydarzenia z wojny polsko-bolszewickiej. Niewiele nad Strawą ocalało pamiątek z wydarzeń 1920 roku…
Godzina „W” w Piotrkowie
Dokładnie o godz. 17.00 w mieście zawyły syreny. Ci, którzy chcieli uczcić 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zgromadzili się w poniedziałek na Placu Kościuszki.
Powstanie Warszawskie to nie tylko bardzo ważny moment w historii Polski, wspomnienia, czy spory o jego sens. Od kilku lat to także produkty, by nie powiedzieć wręcz gadżety.
Marsz w rocznicę Powstania Warszawskiego
1 sierpnia obchodzimy 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Aby uczcić pamięć powstańców w naszym mieście odbędzie się II Piotrkowski Marsz Pamięci Powstania Warszawskiego.
Takie atrakcje tylko w Muzeum
Można było zobaczyć pokaz fechtunku, postrzelać z łuku, zasiąść na królewskim tronie, a nawet stracić głowę dla ukochanej. Takie atrakcje dostępne były w minioną sobotę w Zamku w Piotrkowie w ramach letnich spotkań z dziećmi i młodzieżą.
Niezwykłe widowisko w Rynku Trybunalskim
W sobotę (23.07) odbyła się premiera trzeciej części pokazu „800 lat Piotrkowa – dzieje w kalejdoskopie”.
Dzieje Piotrkowa w kalejdoskopie. Zobacz trójwymiarowe widowisko!
Widzieliśmy już dwie części, pora na trzecią – ostatnią. W sobotę w Rynku Trybunalskim mieszkańcy będą mogli obejrzeć „800 lat Piotrkowa – dzieje w kalejdoskopie” - trójwymiarowe widowisko.
Msza święta za ojczyznę odprawiona zostanie w środę 13 lipca o godz. 18.30 w kościele Jezuitów w Piotrkowie. Po zakończeniu eucharystii w podziemiach kościoła przeprowadzony zostanie wykład na temat „Narodzin Unii Lubelskiej” ilustrowany filmami dokumentalnymi. Spotkanie zakończy dyskusja.
Z Rozprzy na Wołyń śladami legionów
Stowarzyszenie Euroaktywni z Rozprzy zorganizowało wyjazd „Śladami walk legionów Rozprza-Kostiuchnówka”. Wszystko z okazji 100-lecia największej bitwy legionów pod Kostiuchnówką na Wołyniu, gdzie od 1 października 1915 r. do 6 lipca 1916 r. walczyły wszystkie trzy brygady legionów.
Przewroty antyparlamentarne – tradycja i współczesność
„Przewroty antyparlamentarne – tradycja i współczesność” to nazwa konferencji naukowej jaka odbywa się w piotrkowskim Muzeum. Wśród wykładowców są naukowcy z wielu uczelni w całej Polsce.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat