Studenckie Koło Naukowe Historyków Klio we współpracy z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim organizuje konkurs „Cichociemni – elity Polski Walczącej”, nad którym patronat objął dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego naszej uczelni. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych szczególnie zainteresowanych historią.
Potrwa od kilku dni do nawet miesiąca. W poniedziałek rozpoczęła się rozbiórka budynku po kinie Hawana w centrum Piotrkowa.
85 osób uczestniczyło w sobotniej akcji „Płomyk pamięci”. Uczestnicy wysłuchali krótkiej prelekcji poświęconej cichociemnym żołnierzom Armii Krajowej, przygotowanej przez piotrkowskiego przewodnika Andrzeja Sabaturskiego. Po odebraniu planów cmentarza oraz kart z wyznaczonymi zadaniami, wszyscy udali się na stary cmentarz rzymsko-katolicki.
W niedzielę 9 października o godz. 11.00 w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy przy ul. Dworcowej 16 A odbędzie się promocja książki dokumentalnej „Dwie ukryte tragedie w cieniu atomowej apokalipsy”.
Było barwnie, smacznie, zdrowo, w dodatku w klimacie szesnastowiecznej Polski. W Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej już po raz czwarty zorganizowano konkurs kulinarny „Smaki Królowej Bony”. Towarzyszyły mu pokazy walk rycerskich i przedstawienie przenoszące widzów na dwór Zygmunta Starego.
Kilka dni temu prezydent miasta spotkał się z piotrkowskimi przedsiębiorcami. Cel? Wspólna strategia świętowania 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego.
Mieszkaniec gminy Rzeczyca w powiecie tomaszowskim odnalazł trzy pociski artyleryjskie pochodzących prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Mężczyzna trafił na znalezisko podczas wykonywanych prac ziemnych. O swoim odkryciu natychmiast powiadomił policjantów. Saperzy którzy przyjechali na miejsce znaleźli jeszcze 50 sztuk.
Puchary, sztandary, medale, odznaczenia, okolicznościowe rzeźby – materialna historia klubu sportowego Concordia stoi na półkach w jednym z budynków na terenie stadionu miejskiego przy ulicy Żwirki. Stamtąd muszą zniknąć, bo pomieszczenia wynajęła szkółka piłkarska, która musi mieć miejsce na własne trofea. Gdzie trafią te, które przez ponad 100 lat zdobywała Concordia?
Czy koniecznie potrzeba Mela Gibsona lub Toma Cruise'a, by przekonać świat o naszej dramatycznej historii? Tak zaproponował jeden z ministrów.
W salach piotrkowskiego Muzeum odbyło się w czwartek spotkanie dla młodzieży szkół piotrkowskich i osób zainteresowanych historią regionu. Wykład "Tajne nauczanie i wychowanie - walka o tożsamość i świadomość narodu polskiego" wygłosił dr hab. prof. SAN Piotr Rozwadowski ze Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.