Uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. Ludwika Czyżewskiego w Woli Krzysztoporskiej 12 maja wzięli udział w uroczystościach 72. rocznicy zamordowania przez Urząd Bezpieczeństwa w Radomsku 12 żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
To za sprawą nasadzeń, które od piątkowego poranka pojawiają się m.in. przed tomaszowskim magistratem, na pl. Tadeusza Kościuszki i na rondzie Lecha i Marii Kaczyńskich. Kwitnące rośliny będą mieć nasze narodowe barwy. W ten sposób tomaszowianie chcą uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Taką trasę pokona pięciu rowerzystów, wśród których są mieszkańcy Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Celem wyprawy jest upamiętnienie Polaków, którzy zdobyli wzgórze pod wodzą gen. Andersa, ale nie tylko. Rowerzyści wspomogą także fundację Nu-Med, działającą przy Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Tomaszowie Mazowieckim.
Piotrkowianie świętują 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Dzisiaj w Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowano konkurs artystyczno-historyczny "Sceny z niepodległej", który adresowany był do uczniów klas IV-VII.
We wtorek (8.05) przypada 73. rocznica zakończenia II wojny światowej. Piotrkowianie uczcili pamięć poległych w walkach za wolność ojczyzny. Przedstawiciele miasta i powiatu zebrali się przed Pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza, a członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przed Pomnikiem Bohaterów Walk za Polskę i Lud 1939-45.
W Woli Kutowej nie zabrakło w czwartek powodów do świętowania. Poza tym, iż odbyły się obchody z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja, to także zorganizowano IV Zlot Rowerowy oraz VII Przegląd Pieśni Maryjnej. Imprezę rozpoczął rajd, który oficjalnie otworzył sezon rowerowy, później zaś mieszkańcy udali się na mszę świętą odpustową. Część artystyczna rozpoczęła się o godzinie 14.00.
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja będziemy świętować w Piotrkowie tradycyjnie. O godz. 10.00 w miejskim amfiteatrze odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny.
W niedzielę w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowano obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, zapytaliśmy kustosza Muzeum Zbrodni Katyńskiej, który wygłosił okolicznościową przemowę, o to, ilu mieszkańców naszego regionu mogło zginąć w lasach katyńskich, jak się bowiem okazuje dotychczasowa lista może być niepełna.
W Centrum idei „Ku Demokracji” rozpoczynają się obchody dziesiątej rocznicy śmierci ks. Tadeusza Pecolta (1910 – 2008) – prałata, dziekana piotrkowskiego dekanatu, długoletniego prefekta-katechety szkół w Piotrkowie Trybunalskim, przez pół wieku rektora piotrkowskiego kościoła akademickiego Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej, kapłana, będącego dla osób uosobieniem dobroci i miłości, a niekiedy i wzorem życiowym.
O ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej pamiętali przedstawiciele piotrkowskiego klubu Gazety Polskiej oraz władze miasta.