Drugiego kwietnia minęło dokładnie 13 lat od śmierci papieża Jana Pawła II. Prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak wraz z przewodniczącym Rady Miasta, Marianem Błaszczyńskim we wtorek (03.04) złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża.
Urodzony w Wadowicach Ojciec Święty odszedł 2 kwietnia 2005 roku. W czasie ostatnich godzin jego życia wierni na całym świecie gromadzili się na modlitwach. Papież zmarł o 21:37 w swym prywatnym apartamencie. Nie wszyscy wiedzą, że Karol Wojtyła gościł kiedyś w Piotrkowie Trybunalskim.
Żadnego meczu nie przegrali, żadnego nawet nie zremisowali – drużyna Komendy Miejskiej PSP wygrała Halowy Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych, który w sobotę odbył się w hali sportowej w Moszczenicy. Imprezę zorganizowano, by uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
We wtorek przed godziną 14 Straż Miejska otrzymała zgłoszenie o postrzeleniu łabędzia na jeziorze Bugaj. Na miejsce poza funkcjonariuszami tej służby udali się także strażacy, którzy wyciągnęli postrzelonego ptaka na brzeg. Łabędź został przewieziony do lekarza weterynarii, gdzie przeszedł operację. Obecnie jego stan jest stabilny.
Uroczystą sesją Rady Miejskiej zainaugurowane zostaną w Sulejowie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Armia Krajowa, czyli największa armia podziemna działająca w czasie II wojny światowej została powołana do życia 14. lutego 1942 roku, czyli dokładnie 76 lat temu. Przedstawiciele władz Piotrkowa i organizacji kombatanckich złożyli z tej okazji kwiaty przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. To jubileusz podwójnie ważny, bo pierwszym Komendantem Głównym AK był piotrkowianin, generał Stefan Rowecki "Grot".
Będą koncerty, wystawy, konkursy, warsztaty, do tego oczywiście tradycyjne, miejskie obchody 11 listopada. W organizację świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączą się Miejski Ośrodek Kultury, Ośrodek Działań Artystycznych, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum czy OSiR.
73. rocznica wyzwolenia Piotrkowa Trybunalskiego spod okupacji hitlerowskiej była okazją do złożenia kwiatów pod pomnikiem "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945". W styczniu 1945 roku do miasta wkroczyły wojska sowieckie kończąc tym samym ponad 5-letnią okupację hitlerowską.
To był pierwszy tak duży piotrkowski akcent, dotyczący 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. W niedzielę w Kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Artyści przede wszystkim śpiewali pieśni patriotyczne.
We wtorkowy poranek przedstawiciele władz Piotrkowa Trybunalskiego uczcili 221. rocznicę utworzenia Legionów Polskich we Włoszech. Wiceprezydent Andrzej Kacperek i kierownik Referatu Edukacji Radosław Kaczmarek złożyli wieniec pod pomnikiem u zbiegu ulic Sienkiewicza i Piłsudskiego oraz przy obelisku na piotrkowskim cmentarzu.