W niedzielę w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowano obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, zapytaliśmy kustosza Muzeum Zbrodni Katyńskiej, który wygłosił okolicznościową przemowę, o to, ilu mieszkańców naszego regionu mogło zginąć w lasach katyńskich, jak się bowiem okazuje dotychczasowa lista może być niepełna.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im gen. Ludwika Czyżewskiego wraz z Gimnazjum im. Obrońców Gór Borowskich 1939 wspólnie przeżyli obchody Dnia Pamięci Ofiar z 1940 roku. W czasie spotkania odbyło się także uroczyste posadzenie "Dębu Pamięci" poświęconego kapitanowi Władysławowi Ziembie. Ta inicjatywa miała miejsce przed budynkiem Szkoły Podstawowej, przy ulicy Kościuszki 32.
Wiosną 1940 roku radzieccy policjanci polityczni (NKWD) rozstrzelali ponad 20 tysięcy obywateli naszego kraju, w tym wielu oficerów wojska i policji, nauczycieli, profesorów i posłów przebywających w obozach na terenie ZSRR. Zbrodnia katyńska to jedna z największych tragedii narodu polskiego. W niedzielę, 23 kwietnia w Piotrkowie hołd ofiarom oddali m.in. członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej, samorządowcy, policjanci oraz przedstawiciele piotrkowskich szkół.
Uroczystości powiatowe związane z obchodami 77. rocznicy zbrodni katyńskiej odbyły się w poniedziałek w Szkole Podstawowej w Moszczenicy. Odbył się m.in. apel upamiętniający męczeńską śmierć dwóch oficerów WP i policjanta.
W niedzielę (19 kwietnia) w Piotrkowie odbyły się uroczystości upamiętniające obywateli związanych z naszym miastem, zamordowanych przez NKWD.