Białoruskie flagi na piotrkowskim Archiwum. 25 marca, w rocznicę proklamowania swojego niepodległego państwa - Białoruskiej Republiki Ludowej, społeczeństwo białoruskie, a zwłaszcza środowiska niezależnej opozycji demokratycznej obchodzą Dzień Wolności Białorusi. Wsparcie okazało im między innymi Archiwum Państwowe w Piotrkowie wraz ze swym oddziałem w Tomaszowie Mazowieckim.
Kilka tysięcy przodków mają już w swojej bazie najbardziej wytrwali genealodzy z jakimi miał styczność dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie. Z archiwistą rozmawialiśmy o poznawaniu swoich korzeni w ramach badań genealogicznych oraz o tworzeniu archiwów rodzinnych. Jak podkreśla dr Hubka w zasadzie bez większych problemów jesteśmy w stanie odtworzyć swoje drzewo genealogiczne do początków XIX wieku.
Jeszcze tylko do 15 stycznia można przesyłać zdjęcia w ramach trzeciego etapu projektu Fotograficzne Archiwum Miasta. Inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego zakłada stworzenie jak najobszerniejszej i kompleksowej dokumentacji zdjęciowej całego miasta, która będzie dostępna w internecie. Aktualnie na Fotograficzne Archiwum Miasta składa się około 600 zdjęć, ale do sfotografowania zostało jeszcze bardzo dużo obiektów.
W Święto Niepodległości tym razem Polacy nie będą mogli tłumnie upamiętnić wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Wszystkiemu winna epidemia koronawirusa. Pamięć o niepodległościowych działaniach naszych przodków można jednak kultywować przez cały rok, np. odwiedzając piotrkowskie Archiwum Państwowe.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie działa w miarę normalnie. – Nie kontaktujemy się bezpośrednio z interesantami – mówi dr Aleksy Piasta, kierownik Oddziału Informacji w archiwum. – Udostępniamy jednak materiały elektronicznie. Można więc korzystać z naszych zbiorów.
Archiwiści z Piotrkowa Trybunalskiego będą świętować swój dzień. Już 30 września zapraszają wszystkich miłośników historii zapisanej w materiałach archiwalnych do wizyty w progach Archiwum Państwowego w Piotrkowie, przy ul. Jerozolimskiej 29.
Kilka dni temu świętowaliśmy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą. O wydarzeniu tym pamiętało oczywiście Archiwum Państwowe w Piotrkowie, które dla miłośników historii i wszystkich tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzą o wojnie polsko-bolszewickiej, przygotowało plenerową wystawę, wystawę online, a także szereg ciekawostek dotyczących jednego z najważniejszych wydarzeń historii Polski.
Archiwum Państwowe zachęca wszystkich do przekazywania swoich relacji i materiałów, które stanowić będą bezcenne źródła historyczne dla kolejnych pokoleń. Pozwoli to pokazać im, jak żyliśmy w czasie pandemii wywołanej koronawirusem.
W tym roku Juwenalia w Piotrkowie (w tradycyjnej formie) nie odbędą się z powodów, o których nikomu nie trzeba przypominać. Na otarcie łez mamy dla Was galerię zdjęć z ostatnich kilkunastu lat – zobaczcie, jak bawili się nasi studenci.
Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego przypomina o projekcie Fotograficzne Archiwum Miasta, ogłoszonym z okazji 800-lecia miasta.