Archiwum Państwowe w Piotrkowie miało w czwartek dwa powody do świętowania. W Mediatece 800-lecia odbywały się obchody 100-lecia piotrkowskiej placówki w państwowej sieci archiwalnej oraz gala podsumowująca jubileusz archiwów państwowych.
Nietypowe fotograficzne archiwum miasta opracować chce Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego. Jak mówią pomysłodawcy, okazją jest 800-lecie miasta, a w archiwum znajdą się zdjęcia zrobione tu i teraz. Projekt rozłożony jest na kilka etapów.
Choć piotrkowscy archiwiści przenoszą się tymczasowo z obecnej siedziby przy ul. Toruńskiej do synagogi, ich docelowym miejscem będą obiekty przy ul. Batorego 10. Konieczna jest jednak ich modernizacja.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie przenosi się do synagogi. Budynek przy ul. Jerozolimskiej został użyczony przez miasto archiwistom do listopada 2024 roku. Potem Archiwum przeniesie się do docelowej siedziby, czyli kompleksu budynków przy ul. Batorego.
Archiwa Państwowe rozpoczynają projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przygotowało dla wszystkich obecnych i przyszłych rodzinnych archiwistów liczne atrakcje z historią regionu w tle. 30 września 2019 r. podczas spotkań warsztatowych w siedzibie AP przy ul. Toruńskiej 4 w godz. 12:00-18:00 można poznać podstawy opracowania i konserwacji rodzinnych zbiorów.
Wiadomo już, co stanie się z piotrkowską synagogą. Od czerwca 2019 r., czyli odkąd jej mury opuściła Miejska Biblioteka Publiczna, budynek stoi pusty. Wkrótce przeniesie się tam Archiwum Państwowe.
Po co w ogóle są archiwa? Kto najczęściej z nich korzysta? Dlaczego w tym piotrkowskim nie znajdziemy informacji na temat Bitwy pod Grunwaldem? O to wszystko – w setną rocznicę Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – pytamy dyrektora tej placówki dr. Tomasza Matuszaka.
W 100. rocznicę podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego „Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami”, a zarazem 100-lecia działalności Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali piotrkowscy archiwiści.
W 2019 roku obchodzimy 100-lecie archiwów państwowych funkcjonujących w niepodległej Rzeczypospolitej, a zarazem 100-lecie funkcjonowania Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w środę w siedzibie polskiego parlamentu odbyła się wystawa patriotyczna "Trudne drogi do Niepodległości" połączona z prezentacją książki "Droga do wolnej Polski wiodła przez Piotrków. Wykaz ochotników do Legionów Polskich 1915-1916". Publikacja została opracowana przez Archiwum Państwowe w Piotrkowie przy wsparciu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.