Materiały, które mogą posłużyć w opracowaniu „Archiwum Pandemii A.D. 2020” można przekazywać m.in. do piotrkowskich archiwistów. - Wszyscy tworzymy swoją historię przez obserwacje, ale też kontakty z przyjaciółmi i znajomymi. To, co nas otacza, staramy się w jakiś sposób ułożyć, usystematyzować, a także zabezpieczyć. Liczymy przy tym, że osoby, które obserwują zmieniający się świat, będą chciały podzielić się z nami swoją refleksją. Za każdym razem, kiedy rozmawiamy z potencjalnymi darczyńcami, właścicielami materiałów, uświadamiamy sobie, że na podstawie ich zbiorów, w przyszłości mogą powstawać prace naukowe. Ich relacja jest bezcenna, ponieważ podana „z pierwszej ręki”, nie jest w żaden sposób zmanierowana. Czekamy na najróżniejsze materiały, takie jak plakaty, wydruki, a ich źródłem mogą być nawet dzisiejsze media społecznościowe. Czekamy też na odręczne dokumenty, opisujące choćby sytuację zaobserwowaną na ulicy, w sklepie czy w domu. Cennym materiałem będą też etykiety z różnych środków ochronnych, a nawet fotografie, na których ktoś używa maseczki czy bardziej specjalistycznego sprzętu, pomagającego walczyć z koronawirusem – mówi dr Maciej Hubka z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Doktor Tomasz Matuszak, dyrektor piotrkowskiego Archiwum zachęca do dostarczania materiałów do trzech placówek: przy ul. Toruńskiej 4 w Piotrkowie (obecna siedziba), przy ul. Jerozolimskiej 29 w Piotrkowie, czyli synagogi, gdzie wkrótce przeprowadzi się nasze archiwum oraz do oddziału w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Spalskiej 120. - Oczywiście z zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa, związanych z zagrożeniem epidemiologicznym – dodaje. - Mamy przygotowane specjalne kuwety, opisane jako „Archiwum Pandemii A.D. 2020”, w których będziemy składowali materiały. One po odczekaniu odpowiedniego czasu będą archiwizowane. Część z nich udostępnimy na naszej stronie internetowej.
Każdy materiał warto opisać: imieniem i nazwiskiem właściciela materiału oraz tytułem (nazwą) dokumentu. Archiwiści polecają też, by dodać do opisu temat materiału, miejsce i czas wykonania zdjęcia czy sporządzenia dokumentu bądź nagrania. Mile widziany jest również adres przekazującego.
Wszystkie szczegóły inicjatywy „Archiwum Pandemii A.D. 2020” znajdziecie m.in. na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Link do akcji tutaj!