Kolejna odsłona Dnia Archiwisty zbliża się wielkimi krokami. W Piotrkowie Trybunalskim będzie można zapoznać się z sylwetką piotrkowianina Michała Rawity Witanowskiego, a dodatkowo wziąć udział w interesujących prelekcjach, czy specjalnie na tę okazję przygotowanej grze archiwalnej.
Środa (20.09.2023) jest ostatnim dniem zapisów na grę miejską organizowaną przez Stowarzyszenie HARC we współpracy z Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim. Tym razem autorzy scenariusza przeniosą uczestników zabawy w czasy powstania styczniowego. Rozgrywka rozpocznie się w najbliższą sobotę o 10.00.
"Biografie Sprawiedliwych" - to tytuł najnowszej publikacji poświęconej Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Swojej miejsce w tej książce zajmuje także Piotrków Trybunalski.
9 czerwca rokrocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji także piotrkowscy archiwiści przygotowali swoje propozycje, z którymi chcieli się podzielić z mieszkańcami. Połączyli to z dniem otwartych drzwi.
22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Był to największy zryw narodowowyzwoleńczy w XIX wieku. W 160. rocznicę powstania władze Piotrkowa oddały hołd powstańcom.
W galerii Focus Mall można oglądać wystawę podsumowującą projekt Fotograficznego Archiwum Miasta. To inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, które realizowana była przez kilka ostatnich lat.
Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego stworzyło Fotograficzne Archiwum Miasta. Autorem projektu został Witold Stawski członek Zarządu TPPT. Wszystko zaczęło się w 2018 roku. W Ośrodku Edukacji Artystycznej MOK podsumowano realizację całego przedsięwzięcia.
Fotograficzne Archiwum Miasta to inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, która realizowana jest od 2018 roku. W najbliższy poniedziałek zaplanowano uroczyste podsumowanie projektu.
6 grudnia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Darczyńcy. Wydarzenie to należy do najważniejszych „świąt archiwalnych”. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przygotowało okolicznościową wystawę, którą chce podziękować wszystkim tym, którzy bezinteresownie gromadzą i przekazują do archiwów unikalne świadectwa naszego wspólnego dziedzictwa historycznego i kulturowego.
„Przeszłość oświetlona błyskiem magnezji” - to tytuł książki Jacka Ziętka, znanego piotrkowskiego archeologa i pracownika piotrkowskiego Archiwum Państwowego. Publikacja jest owocem wielu lat badań źródłowych dotyczących historii piotrkowskiej fotografii oraz znanych i zapomnianych atelier fotograficznych.