"Biografie Sprawiedliwych" także o Piotrkowie

Czwartek, 14 września 202322
"Biografie Sprawiedliwych" - to tytuł najnowszej publikacji poświęconej Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Swojej miejsce w tej książce zajmuje także Piotrków Trybunalski.
Fot. K. Rudzki Fot. K. Rudzki

Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych jest wydawcą tej publikacji. Tworzyli ją autorzy z całej Polski, a wśród nich był dr Maciej Hubka z piotrkowskiego archiwum.

Chcieliśmy wybrać takie przykłady, które pokażą pomoc Polaków dla narodu żydowskiego w czasie okupacji. Uważam, że to jest temat dla ludzi o mocnych nerwach. Jak czyta się te historie, to człowiek naprawdę jest przejęty. Pamiętajmy, że mówiąc getto, często myślimy o getcie warszawskim, jakiejś zamkniętej tajemniczej dzielnicy. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę Piotrków, czy inne miasta to wyglądało to inaczej. Była to  otwarte dzielnica miasta. Gettem była czasem wyznaczona kamienica, kilka domów czy fragment ulicy. Te tragedie rozgrywały się na oczach ludności. To nie było anonimowe cierpienie - wskazuje dr Maciej Hubka. 

Jak dodaje pracownik piotrkowskiego archiwum, czas takiego kryzysu, jakim jest wojna, rodzi różne postawy. 

Myślę, że nikt nigdy nie policzył, ilu był Polaków, którzy pomagali Żydom, a ilu było po drugiej stronie. Najlepszym dowodem na to, że nie należy demonizować postawy Polski w tym okresie ilość Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Polacy zajmują tam bezsprzecznie pierwsze miejsce - dodaje autor.

 

 

Opracowana właśnie publikacja ukazuje historie ponad 90 osób. Wśród nich wiele nowych postaci, które wcześniej nie były znane. 

 W Piotrkowie i regionie było wiele sytuacji, w których tam pomoc była przez Polaków niesiona. Na kartach książki odnaleźć można wiele przykładów związanych z Ziemią Piotrkowską. Sam Piotrków jest także wspomniany, jako miejsce, gdzie funkcjonowało więzienie i sąd niemiecki, który skazywał i mordował Polaków za pomoc Żydom - zdradza dr Hubka. 

W środę w Warszawie odbyła się oficjalna prezentacja książki, a już niedługo powinna być także dostępna w sprzedaży. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

9

0


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Onyx321 ~Onyx321 (Gość)14.09.2023 14:24

Powinniśmy pamiętać o bohaterach, bo ich przykłady są najlepszą odpowiedzią na czarną propagandę i antypolskie działanie niektórych środowisk.

93


ja ~ja (Gość)15.09.2023 10:25

Ulmów ratowała POLSKA rodzina, ale w ręce niemieckich zbrodniarzy wydał ich POLSKI GRANATOWY POLICJANT. Kochani, nie bijmy piany, nie doktoryzujmy się na ludzkich tragediach.

44


Dziadek w Feldgrau ? ~Dziadek w Feldgrau ? (Gość)16.09.2023 23:04

Dla niektórych szkalowanie Polaków i szukanie na siłę problemu to już chyba kwestia dziedziczna... A ja się cieszę z tego, że takie książki powstają. Chwała Bohaterom!

21


Szmalcownicy ~Szmalcownicy (Gość)15.09.2023 15:30

Szantażyści, którzy grozili ukrywającym się poza gettem Żydom ujawnieniem przed Niemcami, działali na styku okupacyjnego prawa i bezprawia. Pogoń za zyskiem za wszelką cenę często jednak dla nich samych kończyła się tragicznie.
Szmalcownictwo to jedno z najbardziej wstydliwych, a zarazem słabo przebadanych zjawisk okupacyjnej codzienności Warszawy. Szmalcownikami nazwano podczas wojny ludzi szantażujących Żydów, ukrywających się po „aryjskiej” stronie miasta, groźbą wydania ich Niemcom, jeśli nie zapłacą okupu. Część z nich uważała siebie za gorliwych patriotów zwalczających Żydów jako „odwiecznych wrogów Polski”; inni byli lojalni wobec Niemców, nawet jeśli nie mogli oczekiwać za to wynagrodzenia.

42


Pytanie historyczne ~Pytanie historyczne (Gość)15.09.2023 17:09

A ilu Polaków uratowali Żydzi?

42


zaplanowanekłamstwa ~zaplanowanekłamstwa (Gość)15.09.2023 03:41

Za to mamy ich wdzięczność od dzięsiątków lat w poniewieraniu dobrym imieniem tego kraju i ludzi.

53


go?ć_epi ~go?ć_epi (Gość)14.09.2023 14:10

Gratulacje!

82


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat