Advertisement

O Powstaniu Styczniowym w Piotrkowie

ePiotrkow Poniedziałek, 23 stycznia 20233
22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe. Był to największy zryw narodowowyzwoleńczy w XIX wieku. W 160. rocznicę powstania władze Piotrkowa oddały hołd powstańcom.

Ładuję galerię...

Pomnik upamiętniający powstańców styczniowych znajduje się na cmentarzu. Tam wiązankę złożyli prezydent Krzysztof Chojniak oraz radny Piotr Masiarek. Z kolei w parku św. Jana Pawła II otwarto wystawę plenerową "Powstanie styczniowe 1863-1864. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie". 

 

Wystawę stworzyli pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie. 

Piotrków z racji mocnego wzmocnienia garnizonu rosyjskiego nie stał się jednym z pierwszych celów ataku powstańców. Warto jednak podkreślić udział piotrkowian w tym zrywie. Szczególnie gimnazjalistów, którzy w pierwszej kolejności odpowiedzieli na wezwanie władz powstańczych i ruszyli do walki. Szacujemy, że w okresie powstania przez szeregi armii polskiej przewinęło się 200 tys. ludzi - wyjaśnia dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie. 

Dyrektor piotrkowskiego archiwum przypomina także  mieszkańców Piotrkowa, które walczyli w powstaniu, a potem doczekali wolnej Polski. 

W oparciu o nasze zasoby prezentujemy 75 dokumentów, które omawiają różne aspekty powstania. Są tu zarówno zarządzenia władz carskich, odezwy rządu do powstańców, jak i honorowanie bohaterów tych walk w czasach II RP. Możemy także znaleźć tablice poświęcone piotrkowianom biorącym udział w tym zrywie - dodaje dyrektor Archiwum.

 

Wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu stworzyło także piotrkowskie Muzeum. Więcej na ten temat piszemy w tekście

 

W krwawym polu srebrne ptaszę...


Zainteresował temat?

1

3


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_epi ~go?ć_epi (Gość)28.01.2023 21:08

A ten z broda na fotce to nauczyciel historii?

10


Takaprawda ~Takaprawda (Gość)24.01.2023 10:08

papież Pius IX potępił powstanie styczniowe (1863-1864), wypowiedział się, że car miał prawo stłumić ?niesprawiedliwy rokosz? 

03


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)24.01.2023 04:31

To chyba coś znaczy 24 godziny i i żadnego komentarza A dzięki nim dziś Polska jest wolna chwała bohaterom i piękna lekcja historii

51


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat