Pomnik upamiętniający powstańców styczniowych znajduje się na cmentarzu. Tam wiązankę złożyli prezydent Krzysztof Chojniak oraz radny Piotr Masiarek. Z kolei w parku św. Jana Pawła II otwarto wystawę plenerową "Powstanie styczniowe 1863-1864. Dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie".
Wystawę stworzyli pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie.
Piotrków z racji mocnego wzmocnienia garnizonu rosyjskiego nie stał się jednym z pierwszych celów ataku powstańców. Warto jednak podkreślić udział piotrkowian w tym zrywie. Szczególnie gimnazjalistów, którzy w pierwszej kolejności odpowiedzieli na wezwanie władz powstańczych i ruszyli do walki. Szacujemy, że w okresie powstania przez szeregi armii polskiej przewinęło się 200 tys. ludzi - wyjaśnia dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie.
Dyrektor piotrkowskiego archiwum przypomina także mieszkańców Piotrkowa, które walczyli w powstaniu, a potem doczekali wolnej Polski.
W oparciu o nasze zasoby prezentujemy 75 dokumentów, które omawiają różne aspekty powstania. Są tu zarówno zarządzenia władz carskich, odezwy rządu do powstańców, jak i honorowanie bohaterów tych walk w czasach II RP. Możemy także znaleźć tablice poświęcone piotrkowianom biorącym udział w tym zrywie - dodaje dyrektor Archiwum.
Wystawę poświęconą powstaniu styczniowemu stworzyło także piotrkowskie Muzeum. Więcej na ten temat piszemy w tekście