Advertisement

Archiwiści świętują swój dzień

Piątek, 09 czerwca 20231
9 czerwca rokrocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji także piotrkowscy archiwiści przygotowali swoje propozycje, z którymi chcieli się podzielić z mieszkańcami. Połączyli to z dniem otwartych drzwi.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim przyłączyło się do oficjalnych obchodów, które od lat kultywowane są w Polsce i na świecie.

Archiwa państwowe zrzeszone w międzynarodowej federacji świętują ten dzień od 2007 roku. Przy tej okazji organizowanych jest mnóstwo imprez, związanych z popularyzacją naszego zawodu. My dzisiaj chcemy przede wszystkim pochwalić się naszymi wydawnictwami, czy nawiązać do rocznic, na przykład tej dotyczącej wybuchu powstania styczniowego. Prezentujemy też inne ważne inicjatywy, w których uczestniczymy, chociażby związanymi z polską numizmatyką, powiązaną z piotrkowianinem Kazimierzem Stronczyńskim - wyjaśnia dr Tomasz Matuszak, dyrektor piotrkowskiego archiwum.

Pracownicy archiwum, którzy od kilku lat swoje obowiązki wykonują w budynku synagogi przy ul. Jerozolimskiej podkreślają, że takie dni jak ten pozwalają na pokazanie mieszkańcom "ludzkiej twarzy" ich działalności.

Takie dni są szczególnie ważne, bo możemy pokazać jak istotne są archiwa z punktu widzenia społeczności lokalnej. Pokazujemy jak pracujemy i czym się zajmujemy. Wyjaśniamy też w jakim celu warto do archiwum przyjść i z nich korzystać. Znaczna część historii regionalnej zawarta jest właśnie w naszych zbiorach. Dzisiaj dzielimy się naszą radością z zajmowania się historią oraz z poznawania i przekazywania posiadanej wiedzy dalej za pomocą źródeł archiwalnych - dodaje dr Maciej Hubka.


Jedna z odwiedzających powiedziała nam, że w takiej formie pracę archiwum widzi po raz pierwszy, ale ta wizyta zachęciła ją do kolejnych.

Teraz już jestem pewna, że warto przyjść do archiwum. Tu jest mnóstwo bardzo ciekawych i starych dokumentów. Szczerze mówiąc nie byłam świadoma, że tak ważne informacje można tutaj znaleźć. Myślę, że będę tu zaglądać częściej, bo chciałabym dotrzeć do swoich przodków. Teraz wiem gdzie szukać potrzebnych materiałów - powiedziała nam pani Aneta.

Przypominamy, że siedziba Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim znajduje się od kilku lat w budynku synagogi przy ul. Jerozolimskiej 29. Dzisiaj archiwistów możecie tam odwiedzać do 17.00. 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jak codzień ~Jak codzień (Gość)11.06.2023 06:06

Dzień kurzu i stęchlizny

02


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat