Unikatowe archiwalne fotografie miasta i regionu, pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, opracowane cyfrowo w formacie 2D i 3D, dostępne są dla zwiedzających przed wejściem do Mediateki 800-lecia. W piątek (07.06.2024) odbył się wernisaż wystawy.
W dniach 6-27 czerwca 2024 r. przed budynkiem Mediateki 800-lecia w Piotrkowie Trybunalskim zagości Archiwalny Fotoplastikon. Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na uroczysty wernisaż, który odbędzie się w piątek (07.06.2024) o godz. 12:00. To pierwszy przystanek tegorocznej edycji projektu Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Piknik historyczny „Wioska Wikinga” odbywa się na boisku Akademii Piotrkowskiej. To już 11. edycja tego wydarzenia, które przyciąga pasjonatów historii z Piotrkowa i regionu.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na wernisaż wystawy pn. "Czas zatrzymany powiewem wachlarzy", który odbędzie się 11 maja 2024 roku o godz. 17.00 (Plac Zamkowy 4).
W tym roku będziemy świętować setną rocznicę przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść „Chłopi”. Z tej okazji Archiwum Państwowe przygotowało bogato ilustrowaną wystawę poświęconą autorowi epopei oraz jego dziedzictwu.
Ponad 300 hodowców przyjechało w niedzielę (03.03.2024) do Piotrkowa Trybunalskiego, by zaprezentować swoje psy. To w związku z III Krajową Wystawą Psów Ras Myśliwskich, która została zorganizowana w hali "Relax".
Michał Rawita-Witanowski to bohater kolejnej publikacji piotrkowskiego Archiwum Państwowego. Autorzy podkreślają, że jest to pozycja dla każdego, zarówno zawodowych historyków, pasjonatów, ale także dla rodzinnych archiwistów. Jej promocja, a zarazem premiera specjalnie na tę okazję przygotowanej wystawy, odbyła się w poniedziałek (26.02.2024) w siedzibie archiwum.
Wernisaż wystawy "Kamyk jakiego pamiętamy" odbył się w czwartek w Ośrodku Edukacji Artystycznej MOK w Piotrkowie. Wystawa została poświęcona śp. Krzysztofowi Kamińskiemu, który pozostanie w pamięci wielu jako reżyser, aktor, niepokorny duch, człowiek teatru o wyjątkowym głosie i autor wielu spektakli.
Ośrodek Edukacji Artystycznej MOK i Piotrkowskie Towarzystwo Fotograficzne Fcztery zapraszają 1 lutego o godz. 18.00 do OEA MOK (ul. Słowackiego 13) na wernisaż wystawy fotograficznej pod tytułem "KAMYK jakiego pamiętamy".
Czy to lekcja prawdziwej historii, czy subiektywnie podana kolejna "prawda historyczna"?
W czwartek (16.11) przed Akademią Piotrkowską w Piotrkowie otwarto wystawę „I nazywali to Wojskiem Polskim…! Wojskowe Obozy Internowania w Polsce (1982-1983)”. Ekspozycja, zdaniem organizatorów, prezentuje historię osób przymusowo pobieranych do wojska w okresie stanu wojennego.