Archiwiści przypomnieli wyjątkową postać. Kim był Michał Rawita-Witanowski?

Poniedziałek, 26 lutego 20244
Michał Rawita-Witanowski to bohater kolejnej publikacji piotrkowskiego Archiwum Państwowego. Autorzy podkreślają, że jest to pozycja dla każdego, zarówno zawodowych historyków, pasjonatów, ale także dla rodzinnych archiwistów. Jej promocja, a zarazem premiera specjalnie na tę okazję przygotowanej wystawy, odbyła się w poniedziałek (26.02.2024) w siedzibie archiwum.

Ładuję galerię...

Michał Rawita-Witanowski przybył do Piotrkowa Trybunalskiego w 1907 roku. Tutaj zamieszkał na stałe. Archiwiści podkreślają, że jego działalność na rzecz ziemi piotrkowskiej jest niesamowicie cenna. W 81. rocznicę jego śmierci zaprezentowali szereg materiałów, ukazujących jego liczne aktywności.

Większość mieszkańców może go kojarzyć przede wszystkim z dwóch aspektów jego działalności. Michał Rawita-Witanowski był farmaceutą. Do dzisiaj w Rynku Trybunalskim możemy odwiedzić lokal apteki, której był właścicielem od 1913 roku. To jednak nie wszystko, bo nasz bohater był też współzałożycielem piotrkowskiego Muzeum. W spuściźnie Rawity-Witanowskiego możemy znaleźć wiele cennych informacji na temat dawnego Piotrkowa Trybunalskiego i okolic, bowiem był to aktywny członek Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Dokumentował on historię napotkanych zabytków, historię regionalną, często sporządzając też własnoręcznie grafiki. Dlatego też w książce oprócz informacji o samym autorze, mamy też materiały ikonograficzne, w postaci fotografii czy kart pocztowych - wyjaśnia dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum oraz jeden z autorów publikacji.

 

Dzisiejsza oferta Archiwum Państwowego to nie tylko książka. Są też wystawa i katalog.

Chcemy w ten sposób dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, aby zaprezentować postać wybitnego piotrkowianina. Michał Rawita-Witanowski był wielce zaangażowany w życie kulturalne i społeczne miasta, a jego dziedzictwo staraliśmy się pokazać w formie wystawy. Na dwudziestu planszach naszej ekspozycji staraliśmy się zaprezentować kolejne przykłady poprzez badania naukowe, poszukiwania archiwalne, kolekcje fotografii czy pocztówek, a także dzienniki sekcji Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Michał Rawita-Witanowski położył wielkie podwaliny pod promocję Piotrkowa jako miasta dumnego ze swojej historii - dodaje dr Maciej Hubka, drugi współautor książki.

W najbliższych tygodniach ekspozycję będą odwiedzać uczniowie szkół z regionu. Obejrzeć ją oraz nabyć książkę "Michał Rawita-Witanowski. Autobiografia archiwalna" może jednak każdy. Wystarczy odwiedzić piotrkowskie Archiwum Państwowe w godzinach jego pracy, czyli między 8.00 a 15.00. Tam też można nieodpłatnie odebrać katalog wystawy.

 

W czasie spotkania dyrektor Tomasz Matuszak otrzymał medal od fundacji imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego "Działaj i miej nadzieję" za zasługi przywracania pamięci jego imienia. Podobnie uhonorowana została cała instytucja Archiwum Państwowego w Piotrkowie. Odznaczenia wręczyła Agnieszka Battelli praprawnuczka wspomnianego zasłużonego piotrkowianina, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, a zarazem człowieka, który tę funkcję pełnił jako pierwszy.

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

swój ~swój (Gość)28.02.2024 10:01

Kawał dobrej roboty dla naszej małej Ojczyzny.

10


edegg ~edegg (Gość)27.02.2024 11:51

To jest największy problem nauczania historii w polskiej szkole. Uczymy się jakichś pierdół o pąństwie Franków, posiadłościach kolonialnych Holandii czy dynastii Karolingów, a nikt nie powie ani słowa o lokalnej historii.

30


Kartofelcia ~Kartofelcia (Gość)27.02.2024 07:46

Super! Czyli można coś zrobić o historii Piotrkowa. Jednak się da. Może inni też zaczną.

40


Piękny życiorys ~Piękny życiorys (Gość)26.02.2024 19:54

Tak mało wiemy o zasłużonych Polakach dla naszych 'małych' ojczyzn: https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Rawita_Witanowski

60


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat