Wystawa „Chłopi w Archiwach” oficjalnie otwarta

Czwartek, 21 marca 20241
W tym roku będziemy świętować setną rocznicę przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi za powieść „Chłopi”. Z tej okazji Archiwum Państwowe przygotowało bogato ilustrowaną wystawę poświęconą autorowi epopei oraz jego dziedzictwu.

Ładuję galerię...

Wystawa „Chłopi w Archiwach” jest efektem współpracy całej sieci Archiwów Państwowych, które po przeprowadzeniu poszukiwań odnalazły w swoich zbiorach szereg dokumentów z epoki chłopomanii. Rezultatem prac archiwistów jest bogato ilustrowana ekspozycja opowiadająca o życiu chłopów, o ich folklorze i tradycjach, o Reymoncie, jak i o sztuce Młodej Polski. Na wystawie znalazły się kadry z najnowszej wersji kinowej powieści Reymonta, dokumenty oraz barwne ryciny. 

„Chłopi” to jedna z najbardziej znanych polskich powieści, od lat będąca w kanonie lektur szkolnych. Zekranizowano ją pierwszy raz jeszcze zanim Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Ten czarno-biały film powstał w 1922, niestety taśma się nie zachowała. Kolejna ekranizacja powstała w 1972 roku. W 2023 powieść Reymonta doczekała się nowej adaptacji. To pełnometrażowy film animowany zrealizowany techniką malarską i to właśnie kadry z tego filmu zestawiliśmy z archiwaliami zasobów Archiwów Państwowych przy realizacji wystawy - mówił dr Tomasz Matuszak dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w środę (20.03.2024). Ekspozycje prezentowali pracownicy Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim oraz goście z Archiwum Państwowego w Warszawie.

Powrót do naszych wspólnych chłopskich korzeni opiera się na nowym widzeniu świata, który był dużą częścią Polski, ale już minął. Historię zapisują ludzie, którzy potrafią ją zapisać, chłopi raczej nie zostawiali po sobie tego rodzaju materiałów. Dlatego ważna jest rola archiwów, takich jak Archiwa Państwowe. Dziś możemy czerpać z przeszłości, odtwarzać historię dzięki informacjom zabezpieczonym przez Archiwa Państwowe. Zainteresowanie zwykłym człowiekiem, niekoniecznie bohaterami narodowymi jest bardzo ważne. Wszyscy jesteśmy bohaterami swoich środowisk i śledzić to pozwalają nam właśnie archiwa - mówiła dr Aleksandra Janiszewska z Warszawskiego Archiwum Państwowego.

Wystawa czynna jest całą dobę przed wejściem do piotrkowskiej mediateki, będzie dostępna dla zwiedzających do połowy maja.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

!!! ~!!! (Gość)21.03.2024 15:36

Powinno się zaktualizować tę wystawę i dodać zdjęcia, jak chłopi w obecnych czasach zatruwają życie innym ludziom.

43


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat