Można już podziwiać zdjęcia dawnego Piotrkowa i okolic w stylowym fotoplastikonie przy Mediatece 800-lecia. Na uroczystym otwarciu wystawy dr Tomasz Matuszak z Archiwum Państwowego w Piotrkowie zachęcał mieszkańców miasta do odwiedzenia urządzenia i zapoznania się ze zdjęciami zgromadzonymi w Archiwum Państwowym i Narodowym Archiwum Cyfrowym.
Archiwalny fotoplastikon przyjechał do nas z Milanówka, dzięki współpracy sieci Archiwów Państwowych. Kinematografia Polska, także filmy realizowane w Piotrkowie Trybunalskim, również nawiązują do urządzenia jakim był fotoplastikon - taki nośnik informacji o ówczesnym świecie i wydarzeniach jakie miały wówczas miejsce. W naszym archiwalnym fotoplastikonie prezentujemy zdjęcia Piotrkowa Trybunalskiego przedstawiające widoki miasta przed 1914 rokiem z lat 20, 30 i zahaczające o lata 40 XX wieku. Są również prezentowane okoliczne miejscowości, m.in. dożynki w Spale, Opactwo Cystersów w Sulejowie czy fabrykę sztucznego jedwabiu w Tomaszowie Mazowieckim - mówił dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.
Wernisaż fotoplastikonu odwiedził prezydent Piotrkowa Juliusz Wiernicki. Podkreślał on, że warto zapoznawać się z historią miasta, aby zauważyć zmiany, jakie nastąpiły na przestrzeni lat.
Mimo że Archiwum Państwowe nie jest w strukturach samorządowych to mam nadzieje, że takich wydarzeń będzie coraz więcej, ta współpraca jest konieczna. I mam nadzieje, że częściej będziemy się cieszyć towarzystwem i takimi wydarzeniami jak ten fotoplastikon. Ja już zajrzałem do środka i zachęcam do zapoznania się z fotografiami dawnego Piotrkowa. Daje to nam poczucie przynależności, wywodzimy się z czegoś i możemy porównać, jak nasze miasto i okolicę się zmieniały - mówił Juliusz Wiernicki, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.
Fotoplastykon w Piotrkowie otwiera serię wystaw w Polsce. To pierwsze miejsce, gdzie we współpracy Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Państwowych, prezentowane jest urządzenie.
Zdjęcia zostały poddane obórce cyfrowej i zastosowaliśmy efekt trójwymiarowości. Mam nadzieje, że mieszkańcy będą mogli porównywać prezentowane dawne zdjęcia z tym miastem, jakim teraz jest Piotrków Trybunalski - mówił Piotr Zawilski, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego.