Dawny Piotrków i okolice zaklęte w Fotoplastikonie

Strefa FM Sobota, 08 czerwca 20241
Unikatowe archiwalne fotografie miasta i regionu, pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, opracowane cyfrowo w formacie 2D i 3D, dostępne są dla zwiedzających przed wejściem do Mediateki 800-lecia. W piątek (07.06.2024) odbył się wernisaż wystawy.

Ładuję galerię...

Można już podziwiać zdjęcia dawnego Piotrkowa i okolic w stylowym fotoplastikonie przy Mediatece 800-lecia. Na uroczystym otwarciu wystawy dr Tomasz Matuszak z Archiwum Państwowego w Piotrkowie zachęcał mieszkańców miasta do odwiedzenia urządzenia i zapoznania się ze zdjęciami zgromadzonymi w Archiwum Państwowym i Narodowym Archiwum Cyfrowym.

Archiwalny fotoplastikon przyjechał do nas z Milanówka, dzięki współpracy sieci Archiwów Państwowych. Kinematografia Polska, także filmy realizowane w Piotrkowie Trybunalskim, również nawiązują do urządzenia jakim był fotoplastikon - taki nośnik informacji o ówczesnym świecie i wydarzeniach jakie miały wówczas miejsce. W naszym archiwalnym fotoplastikonie prezentujemy zdjęcia Piotrkowa Trybunalskiego przedstawiające widoki miasta przed 1914 rokiem z lat 20, 30 i zahaczające o lata 40 XX wieku. Są również prezentowane okoliczne miejscowości, m.in. dożynki w Spale, Opactwo Cystersów w Sulejowie czy fabrykę sztucznego jedwabiu w Tomaszowie Mazowieckim - mówił dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim.

Wernisaż fotoplastikonu odwiedził prezydent Piotrkowa Juliusz Wiernicki. Podkreślał on, że warto zapoznawać się z historią miasta, aby zauważyć zmiany, jakie nastąpiły na przestrzeni lat.

Mimo że Archiwum Państwowe nie jest w strukturach samorządowych to mam nadzieje, że takich wydarzeń będzie coraz więcej, ta współpraca jest konieczna. I mam nadzieje, że częściej będziemy się cieszyć towarzystwem i takimi wydarzeniami jak ten fotoplastikon. Ja już zajrzałem do środka i zachęcam do zapoznania się z fotografiami dawnego Piotrkowa. Daje to nam poczucie przynależności, wywodzimy się z czegoś i możemy porównać, jak nasze miasto i okolicę się zmieniały - mówił Juliusz Wiernicki, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

Fotoplastykon w Piotrkowie otwiera serię wystaw w Polsce. To pierwsze miejsce, gdzie we współpracy Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Państwowych, prezentowane jest urządzenie.

Zdjęcia zostały poddane obórce cyfrowej i zastosowaliśmy efekt trójwymiarowości. Mam nadzieje, że mieszkańcy będą mogli porównywać prezentowane dawne zdjęcia z tym miastem, jakim teraz jest Piotrków Trybunalski - mówił Piotr Zawilski, dyrektor Narodowego Archiwum Cyfrowego. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

exp. ~exp. (Gość)10.06.2024 11:38

Jest prawdopodobnie błąd techniczny w wystawie. Podpisy są na odwrót przy jednym ze zdjęć - siedziba Sądu pomylona z Hotelem Litewskim.

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat